Oficjalny sklep kanału Nie wiem, ale się dowiem!

Analiza social media MORDERCY

Jest marzec 2023 roku. Robisz zakupy w sklepie na swoim osiedlu jak w każdy piątek. Przy stoisku ze słodyczami napotykasz jakiegoś typa, który robi zdjęcie półce z produktami. Jak odchodzi, to z ciekawości zerkasz na tę półkę i widzisz to:

Źródło: instagram.com

Cenówka jest niedodrukowana. I zamiast “Lizak”, jest napisane “Izak”. Całkiem nieznaczące zdarzenie, prawda? A może jednak… 

Zdjęcie niedodrukowanej cenówki pochodzi z instagramowego profilu Maksymiliana F. W grudniu 2023 roku mężczyzna postrzelił dwóch policjantów, którzy w wyniku tego zdarzenia stracili życie.  

Wokół całej sprawy jest mnóstwo wątków i wiele wątpliwościJak to możliwe, że przestępca miał przy sobie broń? Jak udało mu się jej dobyć w radiowozie pomimo siedzącego obok funkcjonariusza? Jak wyswobodził się z kajdanek? 

Źródło: onet.pl

Nie będziemy zajmować się szczegółowym przebiegiem wydarzeń z aresztowania – głównie dlatego, że… w zasadzie nie wiadomo, jak doszło do tej tragedii. Jednak abyś poznał kontekst, przytoczymy kilka najważniejszych faktów.

Maksymilian F. miał zostać aresztowany za oszustwo finansowe – a konkretnie za niedostarczenie towaru, za który przyjął zapłatę. Policja przyjechała po Maksymiliana po to, aby zawieźć go na półroczną odsiadkę. Mężczyzna był transportowany dwukrotnie i to właśnie podczas tego drugiego transportu doszło do tragedii. Policjanci, którzy go przewozili, zostali postrzeleni.

Źródło: wroclaw.se.pl

Po znalezieniu radiowozu z nieprzytomnymi już policjantami, we Wrocławiu rozpoczęła się obława. 

Mężczyzna 44 lata, 170 cm, szczupła budowa. Kilkudniowy zarost, blond włosy zaczesane na prawą stronę.” – tak opisywano Maksymiliana F., aby ułatwić jego zlokalizowanie. 

Cała sprawa ma jeszcze głębszy wymiar, ponieważ mężczyzna ten był już kiedyś poszukiwany przez policję – i to bezskutecznie. Jak możemy przeczytać na portalu tuwrocław:

W 2016 roku miejscowa policja bezskutecznie poszukiwała go, bo miał być przesłuchany jako świadek w sprawie o oszustwo. Ale przez półtora roku nigdzie nie mogła go znaleźć. Marcin Rybak, wtedy dziennikarz śledczy Gazety Wrocławskiej, a dziś Gazety Wyborczej, odnalazł mężczyznę w parę chwil. Po prostu wpisał jego nazwisko do wyszukiwarki. Na pierwszej pozycji wyświetliła się nazwa i adres firmy Maksymiliana F. Pod tym adresem drzwi otworzył dziennikarzowi poszukiwany mężczyzna. Był tam cały czas.

A zatem wiemy, kim był Maksymilian F. Mężczyzna w średnim wieku, prowadzący firmę, raczej niewyróżniający się niczym szczególnym… 

Wiele osób twierdzi, że całej tragedii można było zapobiec, gdyby procedury aresztowania były zachowane [0:42 – 1:10]. Ale w całej sprawie jest jeszcze jeden wątek. Czy Maksymilian F. planował to dużo, dużo wcześniej? Jego social media to pewnego rodzaju… manifest. 

Kanał na YouTube pod nazwą Max Fasciszewski to całkiem… osobliwe miejsce. Znajdziemy tam 3 długie materiały. Uwagę przykuwają tytuły tych nagrań, mające konspiracyjny, spiskowy, a nawet “szurski” charakter:

  • Mały Książę czyli o mieszaniu się CIA w sprawy polskie za pomocą limów5 wypędzajacych Alicje. (limy 5 to rodzaj samolotów)
  • Dzieci wschodu i dzwonienie przez land line. (landline to określenie telefonu stacjonarnego lub naziemnej linii telefonicznej)
  • Wieczne prowokacje czyli nieudolność i niewydolność rosyjskich żydów w służbie Federacji R. (kolejny przykład spiskowości – Żydzi, Federacja Rosyjska, prowokacje…)

Wszystkie short formy natomiast nagrywane są z telefonu, trzymanego w ręce. Wyglądają, jakby były sporządzane całkiem spontanicznie. I pewnie zastanawiasz się – co z treścią? Co ten człowiek chciał przekazać? Czy jego profile na portalach społecznościowych to manifestacja jego poglądów? 

[0:11 – 0:25] Ten materiał to… w zasadzie trudno określić gatunek, ale chyba autor miał na myśli stworzenie czegoś w rodzaju audycji radiowej. Uwagę zwracają słowa “bo jestem człowiekiem niebezpiecznym”. Nagranie pochodzi z 15 marca 2022 – czyli na długo przed wydarzeniami, o których usłyszała cała Polska. W tym samym filmie pojawia się jednak jeszcze jeden *w cudzysłowie* “zwiastun” nadchodzących zdarzeń z grudnia 2023. 

[1:17 – 1:25] 15 marca 2022 roku Maksymilian Faściszewski mówi wprost – “póki jestem jeszcze na wolności…”. Wcześniej wspomniał, że jest człowiekiem niebezpiecznym. To zaczyna przypominać budowanie mitu wokół siebie. 

[1:50 – 2:00] Dalej mężczyzna faktycznie zaczyna czytać Małego Księcia. Jednak jeśli myślałeś, że podczas czytania tej książki dla dzieci przewinie się wyłącznie jej treść, to niestety… ale nagranie jest jeszcze bardziej niepokojące: [2:07 – 2:20]

Część osób pewnie zdążyła się już zorientować, że Maks Faściszewski to człowiek, w którym zderzają się dwa światy – ten rzeczywisty z tym wyobrażeniowym. Jak zobaczymy na przykładzie kolejnego nagrania, wyobrażenia Maksa mają dla niego na tyle realny charakter, że mężczyzna traktuje je jako element otaczającego go świata: [0:00 – 0:17]

Rozkoszne wschodnie klimaty” i “Marcelka, która mówi ciągle… Niby do mnie, niby koło mnie”. Być może przyszło Ci w tym momencie do głowy to, że Maks jest schizofrenikiem, ponieważ takie słowa o postaci, której nie ma na nagraniu mogą sugerować silne zaburzenia psychiczne u mężczyzny

Oczywiście nie będziemy stawiać na ten temat żadnej diagnozy. Jednak możemy przeanalizować Maksymiliana właśnie pod kątem tej choroby. U schizofreników występują konkretne rodzaje zaburzeń. Przykładowo zaburzenia wytwórcze powodują urojenia, halucynacje i omamy. Chory może mieć wrażenie, że widzi rzeczy lub wydarzenia, które w rzeczywistości nie istnieją. Wszelkie próby wytłumaczenia mu tego nie przynoszą skutków. To pokrywa się między innymi z wyimaginowaną postacią Marcelki – której nie widać na filmie, a z jakiegoś powodu odzywa się do Maksymiliana. 

Jednym z charakterystycznych objawów zaburzeń schizofrenicznych jest poczucie bycia prześladowanym, śledzonym i podsłuchiwanym [0:18 – 0:33]. W tym fragmencie było słychać jak autor właśnie takie przekonania głosi – natomiast do tego tematu wrócimy jeszcze później. 

Teraz mam dla Ciebie mały eksperyment. Posłuchaj tego fragmentu i spróbuj określić jakie wrażenie wywołuje na Tobie sposób, w jaki mówi tutaj Maks: [14:18  – 14:50].

Brzmi, jakby wiedział o czym mówi – jak człowiek, który jest całkiem inteligentny, dysponuje ponadprzeciętnym zasobem informacji i naprawdę sprawnie sobie radzi retorycznie. Gdybyś nie znał kontekstu, to być może nawet pomyślałbyś, że w sumie to mądry z niego typ.

Tymczasem fragment ten pochodzi z nagrania, w którym Maks opisuje, że służby rosyjskie przysłały do niego, jak sam mówi, “kobietę lekkich obyczajów” w celach wywiadowczych. [8:15 – 8:25 + 12:09 – 12:19]. To też wpisuje się we wspomniany wcześniej element zaburzeń wytwórczych, które są związane z przekonaniem o byciu prześladowanym, oraz o swojej ponadprzeciętnej roli w losach świata. A skoro już o tym mowa: 

Nowy Jork przesłał mu film, a czwartego lipca… zresztą sam posłuchaj: [1:40 – 2:04].

Za chwilę przejdziemy do kolejnej części analizy, jednak wątków na ten moment jest tak dużo, że trzeba połączyć kropki. 

Maksymilian F., to, przypomnijmy, mężczyzna w średnim wieku, który przez jakiś czas prowadził swoją firmę. Kilka lat temu był już poszukiwany przez policję, jednak nieskutecznie. Powodem poszukiwań miało być oszustwo – sprzedanie klientowi innego przedmiotu, niż ten ostatecznie otrzymał. Poglądy Maksymiliana F. i jego groźby względem policji miały być znane funkcjonariuszom, jednak nie zadziałali odpowiednio wcześnie. 

I w tym miejscu możesz się zastanawiać, skąd tak duże stężenie policji w całej historii – a także wszelkich innych w cudzysłowie “służb bezpieczeństwa”. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że Maksymilian F., ze względu na swoje zaburzenia psychiczne, żył w przekonaniu, że jest prześladowany przez służby, a jednocześnie jest wybitną jednostką, która widzi więcej i jest w posiadaniu tajnych informacji. Dlatego tak dużo o służbach opowiadał. 

Wielu komentatorów internetowych w całej historii dopatruje się jednak drugiego dna – wydaje się im to co najmniej dziwne, że sprawa oszustwa, które popełnił Maksymilian F, ciągnęła się tak długo, a w dodatku miała zakończyć się karą pół roku więzienia. 

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Tego jednak nie będziemy rozstrzygać, ale za to dopełnienie obrazu postaci Maksymiliana F. da nam na pewno analiza jego profilu na Instagramie. Jeśli jego YouTube był dla Ciebie zaskakujący, to Instagram będzie jeszcze bardziej…

Maks Fasciszewski rozpoczął swoją działalność na Instagramie 26 stycznia 2023 roku. W tym miejscu ciekawostka. Ostatni filmik na jego YouTubie pochodzi z 5 lipca 2022, czyli w zasadzie nie wiemy, co się z nim działo przez całe półrocze między lipcem 22’ a styczniem 23’. No i o ile na YouTube Max momentami nawet sprawiał wrażenie człowieka, który ma styczność z rzeczywistością, o tyle po tym półroczu i przejściu na Instagrama, wydaje się, że tę styczność stracił.

Profile, które obserwował Maks, mogą nam powiedzieć, czego poszukiwał w Internecie. Wśród tych obserwowanych profili jest kilka kategorii. Najwięcej obserwuje kobiet: modelek, piosenkarek, a nawet ONLYFANSIARĘ. Obserwuje także profile artystyczne i kilku aktorów czy YouTuberów, oraz prezydenta Czech. 

Same obserwacje nie są czymś nadzwyczajnym; obserwowanie modelek, profile aktorów, kanałów na YouTube – można rzec, że Instagram typowego mężczyzny w średnim wieku. Analizując jednak jego posty, dowiemy się, że obserwowanie przez niego kobiet – np. modelek, może mieć tutaj drugie dno. Maks, delikatnie mówiąc, sprawia na swoich postach wrażenie osoby sfrustrowanej seksualnie. Ale po kolei. 

Pierwszy post na profilu oraz avatar to: Mapa Europy oczami Władimira Putina. Bułgarski grafik Janko Cwetkow w satyryczny sposób pokazał mapę Starego Kontynentu, zgodnie z wyobrażeniami prezydenta Rosji, co wykorzystał Maks na swoim profilu.

Mężczyzna dorzucił do zdjęcia również całkiem enigmatyczny opis:

Chaotycznie napisane, ale po przetłumaczeniu brzmiałoby to następująco:

Już w pierwszym poście mamy motyw Francji i Rosji. Państwa te bardzo często przewijają się w narracji Maksa. Brakuje tylko Izraela… Aa, jednak nie brakuje. Tutaj dowód. Uwagę zwraca kilka rzeczy. Po pierwsze – na nagraniu znajduje się kobieta z reklamy. Motyw kobiet bardzo często przewija się przez profil Maksa. Po drugie – Maks nagrywa wiadomość skierowaną do konkretnej osoby i to nie byle kogo. Zwraca się do Wołodymira, a biorąc pod uwagę poprzednie jego wrzutki na temat Rosji i Ukrainy – może chodzić o Zełeńskiego. I po trzecie – sposób, w jaki się zwraca: “Jak pewnie wiesz, Wołodymirze”. Maks zakłada w ten sposób, że jest na tyle istotną personą, że wiedzą o nim włodarze państw – co wpisuje się w jego narrację o byciu prześladowanym przez służby. Ponownie powtarza się twierdzenie, że w sąsiedztwie Maksa funkcjonują jacyś szpiedzy. 

Źródło: instagram.com

Filmiki i losowe zdjęcia to nie wszystko, co ma do zaoferowania profil Maksa. Śledząc jego komentarze do własnych postów, można odnieść wrażenie, że mężczyzna miał epizody maniakalne, podczas których dosłownie spamował tekstem. Tekst był zwykle chaotyczny, nieczytelny i pełen błędów, co tylko podkreśla, że był pisany w dużych emocjach. 

Pod większością postów, gdzie występuje to zjawisko maniakalnie pisanych komentarzy, tematyka kręci się wokół tego samego – służb bezpieczeństwa różnych państw, prześladowania. Na tym przykładzie widzisz, że przewija się tu również temat kobiet, które Maks chciałby dostać w zamian za swoją szpiegowską działalność. Obecny jest także wątek wykorzystania osoby nieletniej, a w wielu postach widać różnego rodzaju militaria. Oprócz tego pojawia się nazwisko Pollarda – prawdopodobnie chodzi o amerykańskiego analityka wywiadu, wspomnianego w kontekście kwoty, którą miał przyjmować za swoją pracę. 

I pewnie na ten moment wszystko wydaje się niejasne, ale kolejne nagranie rozwieje wiele wątpliwości. Teraz już wiesz, skąd słowa o Pollardzie (amerykańskim analityku wywiadu). Skąd te wszystkie nawiązania polityczne i przewrażliwienie Maksymiliana na temat tego, że jest śledzony oraz prześladowany. Maksymilian F., prawdopodobnie w wyniku postępującego zaburzenia psychicznego, latami utwierdzał się w przekonaniu, że jest analitykiem wywiadu – zajmuje się białym wywiadem (czyli składaniem informacji z ogólnodostępnych źródeł). Podkreślał również to, że aby pełnić tę rolę, trzeba być erudytą – i faktycznie w swoich wypowiedziach próbował się na takiego kreować, głównie za pomocą sposobu mówienia i języka, jakiego używał.

A propos języków – podkreślał również to, jak wiele ich zna. Na jego social mediach przewija się, jak mówi kilka zdań po angielsku, rosyjsku, do tego czeski wpis… ogólnie mężczyzna próbował kreować się na takiego, za jakiego się uważa. W postach i filmikach widać fascynację Rosją. Informuje, że stosuje nawet rosyjskie leki.

Pamiętasz nagranie pokazane na początku odcinka, kiedy Maksymilian F. mówił, że na dachach budynku siedzą ludzie, którzy mogą używać broni dźwiękowej? Było to nagranie z 2022 roku. Natomiast w 2023 roku, a konkretnie w październiku, powiedział, że został zaatakowany bronią psychotroniczną na terenie jednostki Rosyjskiej w Oleśnicy. Twierdzi że jego zdolności kognitywne zostały zsublimowane przez jakieś niszczarki, zakłócając pracę jego mózgu.


Pewnie zastanawiasz się, jak wyglądały ostatnie nagrania autora, zanim ten popełnił zbrodnię. Otóż, wrzucał on filmiki, na których śpiewa nieprzyzwoite teksty do melodii znanych piosenek. Nie możemy tego pokazać ze względu na ograniczenia YouTube, natomiast podtekst zawarty w tych tekstach był nacechowany erotycznie. Erotyzm przewijał się już wcześniej przez profil Maksa, kiedy w dziwny sposób bawił się drożdżówką.  

Wracając jednak do jego ostatnich postów – w zasadzie nie mają one związku z tym, co się wydarzyło w grudniu 2023 roku. Wszystko było, *w cudzysłowie*, zapowiedziane wcześniej. 

Dlaczego więc tytuł tego filmu to polski Joker?

Cóż, przede wszystkim Maksymilian F. jest najprawdopodobniej osobą zaburzoną psychicznie. Zaburzenie to na pewno nie ułatwiało mu codziennego funkcjonowania, a wręcz, co widać po jego social mediach, sterowało jego życiem. Do tego trzeba dołożyć kłopoty z prawem, przekonanie o swojej wyjątkowej roli szpiega, napady maniakalne, frustrację na tle seksualnym itd. Joker to po prostu Hollywoodzki obraz tego, co w prawdziwym życiu miał Maksymilian F. 

Potraktuj dzisiejszy odcinek jako lekcję odnośnie tego, że te historie, które znamy z wielkiego ekranu, być może nie aż tak jaskrawe i kinowe, ale jednak dzieją się w prawdziwym życiu. A jeśli lubisz spędzać czas z moim głosem, to wpadnij na niewiem.pl, gdzie czekają na Ciebie kilkugodzinne audiobooki.

Źródła:

1.Dwóch policjantów w stanie krytycznym. We Wrocławiu trwa obława za 44-latkiem (online), dostęp: https://wiadomosci.onet.pl/wroclaw/wroclaw-dwoch-policjantow-w-stanie-krytycznym-trwa-oblawa-za-44-latkiem/s9v8y5k, [data dostępu: 13.01.2024].

2. Dzieci wschodu i dzwonienie przez land line (online), dostęp: https://www.youtube.com/watch?v=jro6zw-Rxlk&t=1s, [data dostępu: 13.01.2024].

3. Gigołła M., Policja popełniła skandaliczne błędy przy zatrzymaniu Maksymiliana F. Teraz grozi dziennikarzom (online), dostęp: https://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,policja-popelnila-skandaliczne-bledy-przy-zatrzymaniu-maksymiliana-f-teraz-grozi-dziennikarzom,wia5-3315-72813.html, [data dostępu: 11.01.2024].

4. Harłukowicz J., Zabójstwo policjantów we Wrocławiu. Wątpliwości jest wiele (online), dostęp: https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/zabojstwo-policjantow-we-wroclawiu-tajemnice-i-niejasnosci/b6gwfp3, [data dostępu: 13.01.2024].

5. Jonathan Pollard (online), dostęp: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jonathan_Pollard, [data dostępu: 13.01.2024].

6. Kacprzak I., Zawadka G., Śmierć policjantów z Wrocławia. Błędy kosztowały życie (online), dostęp: https://www.rp.pl/przestepczosc/art39523171-smierc-policjantow-z-wroclawia-bledy-kosztowaly-zycie, [data dostępu: 13.01.2024].

7. Kanał na YouTubie Maksa F. (online), dostęp: https://www.youtube.com/@maxfasciszewski9648/videos, [data dostępu: 13.01.2024].

8. Maksymilian F. ZAMORDOWAŁ dwóch POLICJANTÓW z Wrocławia. Były rzecznik policji – CO POSZŁO NIE TAK? (online), dostęp: https://www.youtube.com/watch?v=EnlbZaGpYpY, [data dostępu: 11.01.2024].

9. Mały Książę czyli o mieszaniu sie CIA w sprawy polskie (…) (online), dostęp: https://www.youtube.com/watch?v=14QyDlVOXMk, [data dostępu: 13.01.2024].

10. Postrzelił policjantów. Wyszło na jaw, dlaczego był poszukiwany (online), dostęp: https://wiadomosci.wp.pl/postrzelil-policjantow-wyszlo-na-jaw-dlaczego-byl-poszukiwany-6970946263611968a, [data dostępu: 13.01.2024].

11. Short Maksa F. (online), dostęp: https://www.youtube.com/shorts/Zm4dJwSMXfI, [data dostępu: 13.01.2024].

12. Wieczne prowokacje czyli nieudolność i niewydolność rosyjskich żydów w służbie Federacji R. (online), dostęp: https://www.youtube.com/watch?v=Sr2PyvpF5kA&t=337s, [data dostępu: 13.01.2024].

Materiały z Instagrama Maksymiliana F., [data dostępu: 13.01.2024].

https://www.instagram.com/p/Cn5OMxULK0a/

https://www.instagram.com/reel/CuiAKrmI3zd/

https://www.instagram.com/p/CtzECAsMz4-/

https://www.instagram.com/reel/CzPM7cYrUHL/

https://www.instagram.com/p/CzwtTMtMH1X/,

https://www.instagram.com/reel/CuSNkF6KJiP/

https://www.instagram.com/p/Cpp0tBLDc_Z/

https://www.instagram.com/reel/Cy6oZL0sJ0e/

https://www.instagram.com/reel/Cy6oH-LMV86/

https://www.instagram.com/p/CyRAAkbsVko/

Mam 25 lat i jestem nieudacznikiem

Na co dzień pewnie zauważasz rzeczy, których trudno szukać w Internecie. Widzisz tam szczęśliwych, bogatych i ponadprzeciętnie uzdolnionych ludzi. Odczuwasz pewną presję, której nie potrafisz wytłumaczyć. Dlatego w dzisiejszym odcinku wytłumaczę Ci, że padłeś ofiarą masowej iluzji. Ten materiał ma za zadanie uwolnić Cię z kajdan opresji i odzyskać samego siebie.

Czytaj więcej »

Kogo promuje Wardęga i Boxdel?

W przestrzeni internetowej co jakiś czas pojawiają się nowe osoby, które wchodzą do mainstreamu i zyskują rozpoznawalność wśród najpopularniejszych influencerów. Taki debiut zaliczył ostatnio Psychotrop, a to wszystko dzięki zaproszeniu do “Aferek”, z Boxdelem i Wardęgą na czele. Psychotrop w Internecie chce demaskować złych ludzi, ale pytanie brzmi: czy to na pewno odpowiednia osoba do rozliczania innych?

Czytaj więcej »

TVN grozi, dlatego dodaję odcinek jeszcze raz

Monetyzowanie dzieci, które zwierzają się z dziecięcych traum przed milionami oglądających. Ignorowanie ich bezpieczeństwa oraz podstawowych potrzeb. Brzmi jak najgorsza trauma, a to tylko kolejny z toksycznych formatów TVN-u. Jak bardzo toksycznych? O tym przeczytasz w najnowszym tekście.

Czytaj więcej »

Pokolenie TikToka

Istnieje pokolenie, które nie zna świata, w którym nie było smartfonów i tabletów. Z ich perspektywy ekran był przy nich “od zawsze”. Czy technologia może mieć jednak zgubny wpływ na najmłodszych? O tym w dzisiejszym materiale.

Czytaj więcej »

Dlaczego ludzie nienawidzą WOŚP?

Jest rok 2010. Masz 10 lat i idziesz na niedzielną mszę z rodzicami. Dużo śniegu, humor gituwa, bo można naparzać śnieżkami w ludzi – ogólnie utopia. Ale gdyby tego było mało, to ta niedziela nie jest zwykłą niedzielą. Ta niedziela to finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Ale żyjemy w Polsce i tutaj… z każdej inicjatywy społecznej, prowadzonej na dużą skalę, prędzej czy później, zrodzi się spór polityczny. Jak to się stało, że tak wiele osób nienawidzi WOŚP-u? O tym w dzisiejszym odcinku.

Czytaj więcej »