Oficjalny sklep kanału Nie wiem, ale się dowiem!

Dlaczego Hołownia został GIGACZADEM w Internecie?

W pierwszej części dzisiejszego odcinka dogłębnie przeanalizujemy pochodzenie i znaczenie słowa “GIGACHAD”, a w drugiej odpowiemy na pytanie – dlaczego Szymon Hołownia jest tak nazywany po objęciu funkcji Marszałka Sejmu?


Na wstępie warto zaznaczyć, że określanie Szymona Hołowni mianem Giga Chada stało się na tyle popularne, że nawet media głównego nurtu zaczęły tworzyć o tym artykuły. Twórcy tekstu, opublikowanego w “Przeglądzie Sportowym Onetu”, próbowali wytłumaczyć to zjawisko. Według autorów: “Pierwszy raz w internecie ta nazwa pojawiła się w październiku 2017 r. i użyli jej użytkownicy Reddita w kontekście profilu niejakiego Ernesta Khalimowa na Instagramie. Według tego, co można znaleźć w sieci, [Giga Chad] to rosyjski kulturysta, model, trener fitness, a od pewnego czasu również influencer.

Znaczenie tego słowa jest jednak bardziej głębokie i fascynujące, dlatego dzisiaj się tym zajmiemy.
W ostatnich latach słowo to rozprzestrzeniło się wśród młodych ludzi niczym wirus. Bardzo możliwe, że sam się na nie natknąłeś, dlatego musisz pojąć, jaka historia za nim stoi oraz, dlaczego tak dobrze działa na ludzi.

Określenie składa się z dwóch słów “GIGA” oraz “Chad”. Giga pochodzi od greckiego słowa gígas, oznaczającego „olbrzym”. To również pierwszy człon wyrazów złożonych, oznaczających jednostki miary miliard razy większe od podstawowych. Określenie to możemy znać z informatyki, gdzie gigabajt to miliard bajtów. Drugi człon stanowi słowo “Chad”. Termin wszedł w życie dzięki forom internetowym, takim jak 4chan, Reddit, czy innym zamkniętym społecznościom, skupiającym się wokół tematyki relacji międzyludzkich. 

“Chad” pierwotnie był określeniem czy pseudonimem dla każdego atrakcyjnego, popularnego mężczyzny, który odnosi sukcesy seksualne z kobietami. Podobnie jak termin “Normik”, “Chad” i jego żeńska odpowiedniczka “Stacy” są często używane pejoratywnie przez tych, którzy uważają się za nonkonformistów.

Użytkownik Mav Sam 1 czerwca 2006 r umieścił wpis ze słowem „Chad”, definiując go jako faceta, który „idzie do baru po laski”. Wcześniej można znaleźć używanie tego słowa w latach 90. W Chicago w stanie Illinois „Czad” było obraźliwym określeniem w slangu młodych, odnoszących sukcesy białych mężczyzn w wieku od 20 do 30 lat. Ale wróćmy do bliższych czasów. 9 sierpnia 2013 r. użytkownik Urban Dictionary, dr James Russell przesłał wpis dotyczący „Chad Thundercock” i zdefiniował tę postać jako „stereotypowego samca alfa ze szkoły średniej/studiów”, „odnoszącego sukcesy z kobietami”.


10 sierpnia 2013 r. ruszył blog Chad Thundercock Tumblr. Zacytuję pierwszy wpis, aby zobrazować, jakie emocje kołysały pierwszymi ludźmi, korzystającymi ze słowa Chad:

Daleko mi do ideału Chada Thundercocka, ale zdecydowałem się założyć tego bloga, aby udokumentować moją podróż do zostania Panem Thundercockiem. Obecnie jestem definicją nerda, prawiczka mieszkającego w piwnicy. Ale ideał Chada Thundercocka, zaskakująco, wydaje się mnie motywować.

W dalszej części wpisu pojawiają się cechy Chada – wysoki wzrost, mięśnie, wyrazista szczęka, estetyczny nos, sukces finansowy, dobry styl oraz cecha sugerująca, metaforycznie mówiąc, ponadprzeciętne kompetencje seksualne.

Oprócz aspektów fizycznych i materialnych, Chad powinien również posiadać szereg cech, budujących jego osobowość. Autor wspomnianego bloga pisze w ten sposób:

“[Chad] podróżował także do wielu egzotycznych miejsc, sypiał z kobietami z całego świata, jest charyzmatyczny, potrafi prowadzić ciekawe rozmowy z niemal każdym, niezależnie od wieku, płci czy rasy i oczywiście, jest bardzo utalentowany w sztukach erotycznych.

Tak jak widzisz, Chad był również pewnego rodzaju fantazją osób, które określały się wtedy jako prawiczki w swojej piwnicy. Ze względu na to, że określenie szufladkuje osobę jako genetycznie lepszą, uzdolnioną i uprzywilejowaną, narosło wokół niego wiele pejoratywnych cech, takich jak bycie bezczelnym, aroganckim, czy nadmierne kierowanie się w życiu sferą seksualną. 


Termin Chad był i jest używany na forach zarówno w kontekście pejoratywnym: “ale obrzydliwy chad, nie mogę na to patrzeć”, jak i pozytywnym: “ale z niego chad, też tak bym chciał”. Na męskich forach “Czadowie” są ogólnie postrzegani jako najlepsze 10% wszystkich przedstawicieli płci pod względem jakości genetycznej.

Określenie Chad krążyło w podziemiach Internetu aż do viralowego Mema “Virgin vs Chad”.

23 kwietnia 2016 r. użytkownik serwisu 4chan przesłał post zatytułowany „Znaki Prawiczka”; wymieniając je jako sposób na identyfikację owego prawiczka. Czerwiec 2017 roku był momentem wybuchu memów “Virgin vs Chad”, określających dwie skrajne postawy. Natomiast maj 2020 roku był szczytem popularności tego mema, który wywindował rozpoznawalność określenia “Chad” na szeroką skalę.

Źródło: google.pl

W 2021 r. słowo Chad przeobraziło się w znane dzisiaj GIGACHAD dzięki viralowemu memowi “Average Fan vs. Average Enjoyer”, gdzie wykorzystywano w montażu zdjęcia Ernesta Khalimov’a. GIGACHAD został na forach uznany za najwyższą i ostateczną formę Chada Thundercocka. W 2017 roku, przez wejście do mainstreamu, na reddicie został opisany jako: “Gigachad. Idealny okaz ludzki, którego przeznaczeniem jest poprowadzenie nas przeciwko reptilianom.“


Określenie oczywiście ewoluowało i wchodząc do mainstreamu dzięki memom, przestało być używane w kontekście tylko seksualnym, mającym ocenić sukcesy na rynku matrymonialnym. Zostało więc przekształcone na określenie “Niesamowicie męskiego mężczyzny”, które miało określić kogoś wyróżniającego się swoim niesamowitym męskim wyglądem i męskimi postawami. Dobrze to obrazuje popularność mema Chada Wojaka, reprezentująca stoicki spokój i mówiąca “TAK.”. Postać ta często bywa pokazywana w kontraście do postaci krzyczącej i dającej się ponieść emocjom. Ta forma Chada w memach nie ma już znaczenia seksualnego, lecz pokazuje pewną męską, potężną postawę, mającą zobrazować stabilny stan psychiczny i mentalny, z którego nie da się wyprowadzić. 


To całkiem zabawne, jeśli o tym pomyślisz – kiedyś określenie chad funkcjonowało na forach internetowych wśród sfrustrowanych mężczyzn, którzy narzekali, że inni mają lepszą genetykę, przez co lepiej radzą sobie z kobietami, a dziś to samo określenie odnosi się nawet do polityków.  

Szymon Hołownia nie pasuje do pierwotnego znaczenia tego słowa, dotyczącego wyższości genetycznej oraz podbojów seksualnych, lecz pasuje do późniejszego znaczenia Chada – czyli mężczyzny, reprezentującego męskość, której nie da się wyprowadzić z równowagi, a więc osoby stanowczej. Młodzi ludzie, kojarząc te memy, widzą podobieństwa pomiędzy nimi.

Co to w ogóle znaczy męskość?

Męskość to zestaw cech stereotypowo i kulturowo kojarzonych z mężczyznami – siła, przywództwo, sprawczość, honor, spokój. Jeśli ktoś posiada zbliżony zestaw cech, to będzie postrzegany jako “męski”. Co jest ważniejsze, każde społeczeństwo potrzebuje osób, dysponujących takimi cechami, aby móc funkcjonować. To temat na osobny odcinek, lecz odradzam umniejszanie tym cechom – wszyscy chcemy, żeby takimi cechami dysponowali politycy, właściciele firm, czy służby opiekujące się obywatelami. Nie chcemy, żeby kierowali nami ludzie słabi, tchórzliwi i bez honoru. 


Określenie GIGA CHADA dobrze obrazuje wizję męskości, dlatego te memy rezonują szczególnie z młodymi mężczyznami. Zwłaszcza w społeczeństwie, w którym wielu mogło wychować się bez odpowiedniego męskiego wzorca. Mainstream internetowy na tyle przesiąkł memem Giga Chada, że określenie to zaczęło być stosowane wobec wszystkich, którzy wykazują się sprawczością, siłą czy rzetelnością w swojej dziedzinie. Można więc powiedzieć, że Giga Chad stało się synonimem słowa “wzorzec” (i to w dodatku wzorzec godny naśladowania), wyznaczający pewne standardy.

Właśnie w takim kontekście Giga Chadem nazywa się Marszałka Sejmu Szymona Hołownię. Wiele osób miało względem niego obawy, zanim objął tę funkcję. Mówiono, że jest zbyt delikatny i wrażliwy na poważne polityczne stanowiska, lecz ku zaskoczeniu jak w tym memie “Average Fan vs. Average Enjoyer”, znajduje się po prawej stronie jako postać opanowana i charakteryzująca się stoicką postawą.

 

Szymon Hołownia na przestrzeni ostatnich tygodni nie tylko dzielnie znosi wyzwanie emocjonalne pełnienia funkcji marszałka, ale również, jak widzimy, potrafi pokusić się o riposty [0:00 – 0:40].  Na konferencjach z dziennikarzami Szymon Hołownia również radzi sobie, jak widać po przytoczonym nagraniu, całkiem sprawnie. Potrafi sprytnie balansować pomiędzy merytorycznymi wypowiedziami, a takimi, które wymagają zastosowania chwytów retorycznych. Taki obraz Marszałka Sejmu sprawia, że polityka staje się bardziej znośna dla przeciętnego odbiorcy, który nigdy wcześniej nie oglądał posiedzeń sejmu, czy konferencji ze względu na to, że brakowało tam kultury czy bardziej ludzkiego podejścia. 

Wydaje się zatem, że to właśnie podniesienie standardów politycznych stało się powodem, dla którego w Internecie, w memach, a nawet w analizach na mainstreamowych mediach określa się Szymona Hołownię mianem GigaChada. Jest to entuzjastyczna odpowiedź Internetu na nową postać, wnoszącą świeżość do debaty sejmowej. Potwierdza to spora ilość komentarzy, wyrażających wręcz zaskoczenie postawą nowego Marszałka. Zacytujmy kilka:

Hołownia prowadzi program swojego życia. Świetnie mu idzie” – a pod komentarzem niemal 3 tysiące lajków. 

Hołownia mnie nie przekonywał ale wydaje mi się, że rzetelnie wykonuje swoją pracę i to mnie cieszy. Jest regulamin, jego się trzyma, za to dostaje pieniądze, mi się to podoba. Oby tak dalej”. 

Wcześniej nigdy bym nawet  nie pomyślał, że dzięki Hołowni będę z uwagą obserwował obrady sejmu. Życzę dużo sił nowemu marszałkowi z tym przedszkolem”.

Wskazuje to na fakt, że ludzie uwierzyli w Szymona Hołownię, a określanie go jako Giga Chada, czy Szymona Chadowni podpowiada nam, że Hołowni udało się wyjść poza mury informacyjnego mainstreamu i wkroczyć ze swoim przekazem do kultury memów oraz dotrzeć do młodych ludzi.
Kultury, która jak się okazuje – ma całkiem spore przełożenie na to, jak postrzegamy świat.
Polityka stała się teraz bardziej popularna, szczególnie wśród młodych, gdzie transmisje live mają po kilkadziesiąt tysięcy oglądających na żywo, a czat jest zaspamowany wyrażeniami “XD”, “rel” i “Gigachadami”.


Popularność polityki wśród młodych ludzi to dobry prognostyk na przyszłość, ale z drugiej strony, gdy szlaki zostały wydeptane i młodzi ludzie dołączyli do tego świata, za jakiś czas politykami będą zostawać influencerzy i youtuberzy, bo tam gdzie młodzi ludzie, tam również pojawią się persony, które będą chciały w tym uczestniczyć i czerpać z tego korzyści. Pozostawiam Cię więc z refleksją – czy Szymon Hołownia zdoła udźwignąć miano gigachada, nadane przez młodych ludzi przez całą sejmową kadencję?

Źródła:

1.“Chad” – geneza (online), dostęp: https://knowyourmeme.com/memes/chad#fn4, [data dostępu: 29.11.2023].

2. Definicja “Giga-“ (online), dostep: https://en.wikipedia.org/wiki/Giga-, [data dostępu: 29.11.2023].

3. Fitness (biology) (online), dostęp: https://en.wikipedia.org/wiki/Fitness_(biology), [data dostępu: 29.11.2023].

4. Skąd się wzięło „Młodzieżowe Słowo Roku”? (online), dostęp: https://www.o-jezyku.pl/2022/11/15/mlodziezowe-slowo-roku-2/, [data dostępu: 30.11.2023].

5. Skorupa M., Szymon Hołownia zyskał nowy przydomek. Wyjaśniamy, o co chodzi (online), dostęp: https://przegladsportowy.onet.pl/esportmania/inne/szymon-holownia-zyskal-nowy-przydomek-wyjasniamy-o-co-chodzi/lvdvthx, [data dostępu: 29.11.2023].

6. Szymon Hołownia wyłącza mikrofon (online), dostęp: https://www.youtube.com/watch?v=NSV3VHa-0dw, [data dostępu: 29.11.2023].

7. Tumblr – geneza (online), dostep: https://knowyourmeme.com/memes/sites/tumblr, [data dostępu: 29.11.2023].

Jak Coca-Cola zniszczyła Meksyk?

Kupując napój w polskim sklepie, rzadko zastanawiasz się nad tym, co robi koncern, który produkuje to, co właśnie pijesz. Nie myślisz na co dzień o tym, co się dzieje na drugim końcu świata. Ale dzisiaj pokażemy Wam jak globalne korporacje, których produkty widzisz na półkach swojego osiedlowego sklepu, mogą wpływać na życie ludzi w najodleglejszych zakątkach świata.

Czytaj więcej »

Dlaczego prawica przejmuje Europę?

Niemiecka AfD stała się drugą partią w Niemczech. We Francji wybory wygrywa Zjednoczenie Narodowe. W Polsce trzecią siłą polityczną okazała się Konfederacja. Oprócz tego prawicowe siły osiągnęły wysokie wyniki we Włoszech, Austrii, Belgii… i można by tak jeszcze wymienić kilka państw. Europa skręca w prawo. Pytanie brzmi – dlaczego?

Czytaj więcej »

Milionerzy mają z Ciebie bekę

Decyzja Unii o zakazie aut spalinowych. Strefy czystego transportu. Papierowe słomki i te irytujące zakrętki od butelek… a elity zlatują się prywatnymi samolotami na eko – eventy, żeby rozmawiać o ratowaniu planety. W tym odcinku poruszymy temat przenoszenia ‘ekologicznej’ odpowiedzialności na słabszych. Zastanowimy się także, jaki wpływ na obecną sytuację mają pojedyncze jednostki.

Czytaj więcej »

Kompleks FAJNOPOLAKA – narodowa trauma

Fajnopolacy. Stereotyp wielkomiejskiej klasy średniej, która zamiast schabowego z ziemniaczkami wybiera sushi i ramen. Oczywiście jest to zestaw cech stereotypowych, których nie można przypisać każdemu… a jednocześnie każdy z nas zna kogoś, kto takie cechy przejawia. Ale to na pewno nie jesteś Ty, prawda?

Czytaj więcej »

Teorie spiskowe influencerów

Czym są smugi chemiczne, widoczne na niebie i czy faktycznie mogą być zabójcze, jak przekonują niektórzy? I co najważniejsze – dlaczego ludzie wierzą w takie rzeczy? O tym w dzisiejszym odcinku.

Czytaj więcej »