Oficjalny sklep kanału Nie wiem, ale się dowiem!

Influencer zabrał dziecko z domu dziecka i zrobił jej dziecko

Ostatnio w mediach jest głośno o Tomaszu Ch., który zaistniał jako patogwiazda polskiego TikToka. Z czego jest znany? Między innymi z tego, że w Internecie chwali się imprezowym życiem, pełnym luksusu oraz patologicznymi zachowaniami. 

W przeszłości miał też przygodę z freak fightami, odbył także kilkuletnią karę pozbawienia wolności. Jak się okazuje, influencer od kilku miesięcy nie opłaca czynszu za wynajmowany apartament przy ulicy Grzybowskiej w Warszawie. Szczegóły sprawy przedstawiono w 502. odcinku programu interwencyjnego Polsatu Państwo w Państwie.

W programie możemy usłyszeć m.in., że Tomasz zalega od kilku miesięcy z czynszem za mieszkanie w samym centrum Warszawy na prawie 50 tysięcy złotych. To jednak nie wszystko. Nasz bohater żąda od właściciela mieszkania zapłaty, umożliwiającej pokrycie kosztów wynajmu nowego mieszkania na okres 6 miesięcy. Dopiero wówczas zgodzi się na wyprowadzkę. 

Jednak nie jest to temat dzisiejszego odcinka. W materiale poruszymy kwestię, która niejako przeszła niezauważona, a to wszystko dlatego, że środowisko medialne skoncentrowało się na długach influencera. Motywem przewodnim tego odcinka będzie, uwaga, zabranie przez influencera dziecka z domu dziecka i założenie z nim rodziny. 


Informacje zawarte w tym odcinku są oparte na rzeczach, które sam Tomasz udostępnia w mediach społecznościowych oraz programu telewizyjnego, zatem wiele sytuacji może być koloryzowanych lub nie pokazywać ostatecznej prawdy, więc warto brać to pod uwagę. Materiał powstał, żeby pokazać społeczne zaniepokojenie życiem Tomasza i tym, co publikuje w Internecie. Ten odcinek to analiza zachowań i postaw publikowanych przez influencera. Wszyscy chcemy, żeby to o czym będziemy mówić było nieprawdą i w głębi serca mamy nadzieję, że to wymyślona rzeczywistość.

W programie Państwo w Państwie opublikowano rozmowę redakcji z Tomaszem, w której przyznaje:

“Jak ja miałem iść siedzieć, zostawić dzieciaka, którego wziąłem z domu dziecka i jeszcze zrobiłem jej dziecko, i miałem ich zostawić na pastwę losu no to normalne, że kalkulowała mi się tylko jedna alternatywa, tak? Jedna, jedyna słuszna – nie płacić za mieszkanie”. 


Zatem, czy adopcja nieletniej oraz późniejsze posiadanie z nią potomstwa sprawia, że nagle nie musimy płacić podstawowych rachunków? Oczywiście, że nie, ale narracja pana Tomasza zdaje się na to wskazywać.

Kiedy w świecie influencerów nagłaśnianie są sprawy o różnym natężeniu, mniej czy bardziej szokujące, tak tutaj zdecydowanie mamy do czynienia z czymś, co zaszło za daleko. Bo jak inaczej wytłumaczyć przygarnięcie dziewczyny z domu dziecka i zrobienie jej dziecka? Ta informacja brzmi nieprawdopodobnie, ale klasyczne media postanowiły, że będą rozwodzić się na temat problemów finansowych Tomasza, a nie poruszać sprawę znacznie większego kalibru. 


Kim jest Tomasz i jak zdobył rozpoznawalność w Internecie?

Tomasz to urodzony prawdopodobnie w 1983 roku internetowy celebryta, który popularność w sieci zdobył, pokazując swój pełen uciechu, używek i młodych kobiet hulaszczy tryb życia. Na swoich mediach społecznościowych zgromadził pokaźną ilość obserwatorów. Na YouTubie, na którym określa się jako “bezdomny milioner”, zebrał aż 70 tysięcy subskrybentów. Na Instagramie posiada 145 tys. obserwujących.
Istnieje nawet fanpage, który publikuje jego zabawne wypowiedzi: The best of Tomasz Chic, posiadający 34 tys. obserwujących. Wiele filmów z tą osobą budzi zainteresowanie setek tysięcy widzów na innych kanałach, takich jak Stalowy Szok, Młody Sarmata czy Sporty walki z humorkiem. Nie jest to więc osoba anonimowa, a wręcz cieszy się zainteresowaniem wśród tysięcy widzów.

W tym miejscu warto wspomnieć pewną statystykę, która pokazuje, że co czwarte dziecko ogląda w Internecie tzw. patotreści – tak wynika z raportu “Rodzice nastolatków 3.0”

Na YouTubie Tomasza znajdziemy mnóstwo materiałów z dziewczyną, z którą mężczyzna jak twierdzi ma dziecko. Nie kryje się on więc z tym, jak na co dzień wygląda jego życie. Już z powierzchownej wizyty na jego kanałach social media możemy dowiedzieć się, że jest w związku z osobą nieletnią, uwielbia trwonić pieniądze i chwali się zażywaniem narkotyków. Ponadto, to nie pierwszy raz, kiedy pokazuje się w Internecie z młodymi dziewczynami. Warto to brać pod uwagę, oceniając jego postawy i zachowania.

Dlaczego inne media nie poruszają tematu tego, jak szkodliwe wartości promuje Tomasz?
My, jako społeczeństwo, tak przyzwyczailiśmy się już do patologii w Internecie, że sami przestaliśmy zwracać na nią uwagę. Obecnie żyjemy w czasach przesytu w wielu znaczeniach. Przesytu treści. Przesytu informacji. Ale także przesytu zachowań patologicznych. Gdzie pod płaszczykiem wydurniania i robienia tak zwanych “dymów” można zabrać dziecko z domu dziecka i spłodzić z nią dziecko – przyznać się do tego i nikt w sumie nie zwróci na to uwagi.

Przytoczę komentarz, który dobrze obrazuje aktualny problem w społeczeństwie:

“Właściwie to nie obchodzi mnie, czym się zajmujesz, co i komu robisz, czy ćpasz czy nie ćpasz. Lubię Cię oglądać, bo jesteś po prostu pozytywnym, zabawnym i śmiesznym człowiekiem, a takich ludzi lubię. Pozdrawiam.

Ta opinia pokazuje nam, że jeśli jesteś pozytywny, jak pan Tomasz, to ludzie ci dużo wybaczą, ponieważ umilasz im czas i dostarczasz rozrywki.


Na kanale “Mafia Pruszkowska” Tomasz opowiadał o swoim życiu kryminalnym i powiązaniach z mafijnym środowiskiem. Tłumaczy tam, jak został gangsterem. Jak możemy dowiedzieć się z materiału, nasz bohater opowiada m.in. o tym, jak wspólnie z kolegami zrobił napad, wspomina też pierwsze kradzieże. Z filmu możemy się także dowiedzieć, jaka była geneza tego, że Tomasz zszedł na przestępczą drogę. Jak mówi:

“Mieliśmy gdzieś 12-13 lat i to była pierwsza taka sytuacja, która stworzyła na mojej linii bardzo mocne ekscesy. Byłem z takim Bolkiem i z takim jeszcze innym chłopakiem, i z takim Kondziem. Nie zdążyłem na autobus, oni zabili chłopaka za parę złotych. I ja byłem z nimi do sprawy, gdzie ja naprawdę nie byłem nawet w tym miejscu [dokonania zbrodni]”. 

Nasz bohater mówi o tej sytuacji, jakby opowiadał o wizycie w sklepie po bułki. Przechwalanie się swoim życiem kryminalnym stało się rodzajem treści w Internecie i można byłoby na to przymknąć oko, gdyby to było coś w rodzaju treści historycznych, np. jak wyglądały czasy w latach 90-tych. Ale to nie ma zabarwienia historycznego, lecz przyjmuje charakter promocji danej osoby. 

Tomasz chwali się swoim przestępczym życiem także na TikToku:

“W tym komisie miałem pierwsze zarzuty za wymuszenia (śmiejąc się), trzy haracze (…) I jedno, z czego się cieszę, to nie ma tego komisu, całe szczęście”.

Jednak wróćmy do motywu przewodniego tego odcinka. Nawet obserwatorzy sprawy, niebędący ekspertami mogą stwierdzić, że gołym okiem widać zaniedbania, związane z tą niecodzienną sytuacją. Tutaj warto jeszcze raz zaznaczyć, ich dziecko nie interesuje opinii publicznej. W centrum uwagi mediów są teraz inne, ważniejsze ich zdaniem sprawy, takie jak zaleganie przez Tomasza z czynszem i kilkudziesięciotysięczne długi, a nie los biednego, bezbronnego dziecka.


Przytoczę kilka innych komentarzy, aby pokazać absurdalne warunki oraz sytuację życiową pary.


“W sumie mam bekę z komentarzy… Ja mam 43 a moja kobieta 21… mamy synka i jesteśmy szczęśliwi. Nadia nie słuchaj ludzi”.

I na to odpowiedź: “twoja kobieta jest dorosła, ta dziewczyna ma szesnaście, nie dostrzegasz różnicy.”

“Polecam zobaczyć relacje na instagramie chica … nagrywa w windzie i na parkingu bo światła nie ma w chacie”. Na co inny użytkownik odpowiada: “Szkoda tego dziecka”.

Rodzina Tomasza przez 7 miesięcy mieszkała bez prądu przez to, że nie opłacali oni rachunków. To jednak nie przeszkadzało im w codziennym funkcjonowaniu. Opublikowane przez dziewczynę Tomasza instastory potwierdza, że w mieszkaniu faktycznie brakowało światła. 

Jaką przyszłość ma dziecko tej pary? Jeśli celebryty nie stać na opłaty za światło i mieszkało bez prądu, to co dalej? To możemy sobie niestety tylko wyobrażać. Ale odpuśćmy na chwilę media. Gdzie w tej sytuacji jest MOPS? Gdzie są organizacje, mające zapewnić bezpieczeństwo temu dziecku? Czy musi dojść do tragedii, żeby ktokolwiek zareagował? 


Jak wygląda aktualne życie pary?

Aktualnie Internet żyje filmikiem, jak Celebryta opuszcza swoje mieszkanie. Pytanie brzmi, gdzie jest jego zaadoptowana z domu dziecka dziewczyna oraz ich dziecko? Pod czyją opieką się teraz znajdują? Dziennikarz w programie mówił, że obecnie trwa sprawa w sądzie rodzinnym. Wszystko przez to, że dziewczyna, która urodziła Tomaszowi dziecko, nie jest jeszcze pełnoletnia. Tego, kto się nim opiekuje, nie wiemy, ale widać tutaj zaniedbanie instytucji. 

Omówiona dziś sprawa dotyczy bardzo poważnego tematu, który powinien dać do myślenia opinii publicznej. Z jednej strony mamy influencera, który nie kryje się ze swoim kontrowersyjnym, kryminalnym życiem i narkotykami. Z drugiej strony nasz bohater legalnie zabrał z placówki opiekuńczo – wychowawczej młodą dziewczynę i spłodził jej dziecko. Na to wszystko patrzą media, które zdają się nie przejmować dramatem, dziejącym się w życiu młodej dziewczyny oraz jej dziecka. Wszyscy zwracają uwagę jedynie na długi influencera i fakt, że nie wywiązał się on z umowy najmu, nie płacąc za mieszkanie w centrum Warszawy. Na koniec tego odcinka chcę zostawić Cię z refleksją. Jak myślisz, dlaczego opinia publiczna nie zwraca uwagi na adopcję nieletniej dziewczyny i posiadanie z nią potomstwa?

Źródła:

„Państwo w Państwie” – odcinek 502 (online), dostęp: https://www.polsat.pl/news/2023-11-12/panstwo-w-panstwie-odcinek-502-na-zywo-12-listopada/, [data dostępu: 16.11.2023].

Patostreamer zabarykadował się w luksusowym apartamencie i “żąda okupu” za wyprowadzkę (online), dostęp: https://www.donald.pl/artykuly/ctseEvTa/patostreamer-zabarykadowal-sie-w-luksusowym-apartamencie-i-zada-okupu-za-wyprowadzke, [data dostępu: 16.11.2023].

Skorupa S., Zapytaj dziecko, czy zna te kanały na YouTube. Lista patostreamerów, których musisz zablokować (online), dostęp: https://mamadu.pl/150351,lista-patostreamerow-na-ktorych-musisz-ustawic-blokade-rodzicielska, [data dostępu: 16.11.2023].

TOMASZ CHIC u MIĘŚNIAKA I WYWIAD I Polski PHILIPP PLEIN (online), dostęp: https://www.youtube.com/watch?v=2DREX7qbekA, [data dostępu: 16.11.2023].

Tomasz Chic opuszcza mieszkanie (online), dostęp: https://www.youtube.com/watch?v=Vpw6VF-WViw, [data dostępu: 16.11.2023].

Tomek Chick o swoim wyroku na 15 lat (online), dostęp: https://www.tiktok.com/@sth_records/video/6999258557552119046, [data dostępu: 16.11.2023].

Osobliwy przypadek Marianny Schreiber

Całkiem *osobliwy* przypadek… no właśnie, kogo? Celebrytki? Polityczki? A może osoby, która jest po prostu…  uzależniona od atencji? Często słyszy się, że influencerzy, celebryci czy muzycy są zakładnikami swoich agencji i menedżerów. Ale… czy celebryta może być zakładnikiem własnych zaburzeń i wiecznie niezaspokojonego pragnienia uwagi?

Czytaj więcej »

Jak odbierana nam jest wolność (powoli)?

Ryzyko kształtuje kompetentnych, silnych i mądrych ludzi. Żeby odebrać ludziom wolność, odbiera się im możliwość ryzyka. Pomyśl o tym, że jeśli odbierzesz ludziom w społeczeństwie możliwość wychodzenia poza schemat, otrzymujesz tak naprawdę idealny grunt pod utrzymanie społeczeństwa w ZNIEWOLENIU. O jakim zniewoleniu mowa? O tym w dzisiejszym odcinku.

Czytaj więcej »

Jak pokolenie TikToka wydaje pieniądze?

Młode umysły uznają za normę, że na pewnym etapie zaawansowania w grze trzeba za coś dopłacić, bo inaczej skutkuje to wykluczeniem z gry. Dziecko, które dziś uczy się mechanizmów, związanych chociażby z mikrotransakcjami, za chwilę będzie dorosłe i będzie przekładać wyuczone mechanizmy na rzeczywistość. W tym odcinku przyjrzymy się bliżej zjawisku mikrotransakcji w grach oraz konsekwencjom tego zjawiska.

Czytaj więcej »

Dlaczego dziewczyny się postarzają?

Na pewno kojarzysz piosenkarkę Viki Gabor. Viki jest z rocznika 2007, a wygląda jak dojrzała kobieta. No właśnie, a może zadałeś kiedyś sobie pytanie, dlaczego tak jest. Dlaczego wcześniej, w Twoich czasach szkolnych nie było takich koleżanek, a teraz wszędzie widujesz dziewczyny, które się postarzają?

Czytaj więcej »