Poradnik: Jak być leniwym GRUBASEM?

W dzisiejszym świecie, gdzie fitness guru i miłośnicy zdrowego stylu życia zdają się być na każdym rogu, przyszła pora na krótką opowieść, dedykowaną wszystkim tym, którzy obrali drogę mniej wymagającą – tę leniwą, wygodną i nieco kontrowersyjną. Dziś zaprezentujemy Wam esencję błogiego zaniedbania, która okaże się prawdziwym balsamem dla duszy tych, którzy wybierają paczkę chipsów na kanapie ponad wyczerpujące bieganie w parku. Z badania przeprowadzonego przez Wiener wynika, że aż 34% Polaków nie uprawia żadnego sportu. Przygotujcie się zatem na przegląd dziesięciu absurdalnych powodów, które ukazują, że nie ma nic złego w słuchaniu naszego ukochanego fotela bardziej niż dietetyka, czy specjalisty z branży fitness.

Na wstępie przeanalizujmy sobie postać Ferdka z Kiepskich. Na jego przykładzie możemy bezproblemowo zobaczyć korzyści, płynące z braku uprawiania sportu. Nadwaga, wypadające włosy czy złe samopoczucie, prowadzące do sięgania po używki jak np. alkohol to tylko wierzchołek góry lodowej tego, co możemy otrzymać po zaprzestaniu uprawiania sportu! Jakie są zatem inne benefity, jakie daje nam zaprzestanie aktywności fizycznej? Obejrzyj do końca – numer 10 na pewno Cię zaskoczy!

  1. NIE NARAŻASZ SIĘ NA NAUKĘ DYSCYPLINY

Nie ma nic gorszego niż zdyscyplinowana osoba, która trenuje nawet wtedy, kiedy jej się nie chce. Poprzez regularne wykonywanie treningów występuje spore ryzyko nauki strasznie szkodliwej umiejętności, jaką jest dyscyplina. Taka  cecha jest naprawdę poważna, ponieważ może się ona przełożyć również na inne aspekty naszego życia. Przykładowo, może wydarzyć się sytuacja, gdzie przez tę zdolność uda Ci się rozwinąć własną działalność, czy zdobyć wymarzoną pracę. Jeśli chcesz być pewny, że nie uda Ci się jej zdobyć, to wpadnij na niewiem.pl po swój egzemplarz e-booka, w którym podamy Ci wszelkie strategie oraz wskazówki, dzięki którym będziesz wiedział czego nie robić, aby tego zatrudnienia przypadkowo nie pozyskać.

  1. NIE RYZYKUJESZ ZWIĘKSZENIEM SWOJEJ WARTOŚCI NA RYNKU MATRYMONIALNYM

Regularna aktywność fizyczna wiąże się z tym, że ludzkie ciało z biegiem czasu staje się coraz bardziej wysportowane, a to może znacznie zwiększyć Twoją atrakcyjność w oczach potencjalnych partnerów lub partnerek. Zamieniając piwny brzuszek na sześciopak, zwiększasz prawdopodobieństwo tego, że będziesz musiał użerać się z atrakcyjnymi jednostkami płci przeciwnej. Wiąże się to także ze stratą czasu, ponieważ będziesz musiał uczęszczać na randki i spotkania towarzyskie. Dodatkowo, im bardziej atrakcyjne osoby spotkasz, tym większe prawdopodobieństwo, że będą wymagające, a zatem będziesz się musiał całe życie starać. 

  1. NIE UZALEŻNIASZ SIĘ OD DOBREGO SAMOPOCZUCIA

Większość aktywnych fizycznie osób po odbyciu treningu dostaje niezwykłego przypływu endorfin, co skutkuje polepszeniem się ich samopoczucia. Tego typu reakcja może prowadzić do uzależnienia się od dobrego nastroju, dlatego warto zastanowić się, czy jest sens chodzenia na siłownię, skoro możemy czuć się cały czas tak samo – parafrazując znane powiedzenie, beznadziejnie, ale stabilnie. Uprawianie sportu można trochę porównać do uzależnienia od substancji – wykonujesz daną czynność, po której czujesz się lepiej. Prawdopodobnie, kiedy byłeś dzieckiem, rodzice powtarzali Ci, abyś nigdy w życiu nie wpakował się w tego typu truciznę. Nie bez powodu sportowcy i handlarze z Twojego osiedla noszą ortalionowe dresy – teraz już wiesz, co ich łączy. 

  1. UNIKASZ WSZELKICH KONSEKWENCJI PEWNOŚCI SIEBIE

Doskonale wszyscy wiemy, że osoby pewne siebie są aroganckie, uparte i zarozumiałe. Osiągnięcia sportowe, chociażby takie jak poprawa sylwetki, ukończenie maratonu, czy zajęcie miejsca w pierwszej trójce na jakichś zawodach sportowych mogą wpłynąć na to, jak postrzegasz samego siebie. Nikt z nas nie chce stać się przysłowiowym gburem z wybujałym ego, bo może prowadzić to do pogorszenia lub kompletnej utraty relacji z bliskimi. Oprócz tego, zwiększona pewność siebie znacznie ułatwi Ci osiąganie życiowych celów, a jak wiemy, ich realizacja często wiąże się z różnymi poświęceniami oraz ciężką pracą.

  1. MASZ SZANSĘ STAĆ SIĘ NAJLEPSZYM W SWOIM OTOCZENIU

Znasz to uczucie, kiedy zazdrościsz kumplowi lub przyjaciółce świetnego życia? Możesz się łatwo pozbyć tej nieprzyjemnej zazdrości, przestając poznawać wartościowych, zdyscyplinowanych ludzi. Chodząc na siłownię, biegając, czy uprawiając sporty zespołowe, narażasz się na poznanie osób, które będą Cię inspirować do dalszego rozwoju oraz motywować w momentach kryzysowych. W piątkowy wieczór przecież lepiej usłyszeć propozycję wyjścia na imprezę do klubu, zamiast inicjatywy wspólnego treningu. Należy Ci się odpoczynek po ciężkim tygodniu, prawda? Znacznie lepiej jest zadawać się z osobami, które zrozumieją Twój ból i zaproponują jakieś używki, dobrą imprezę, czy granie na konsoli do 3 nad ranem, gdzie bez wyrzutów sumienia możesz zatracić się w wirtualnym świecie, w którym zrelaksujesz się i nie będziesz myśleć o codziennych problemach. Nie ma przecież żadnego sensu w braniu odpowiedzialności za swoje życie i wyłamywaniu się ze schematu. 

  1. ŁATWIEJ PRZEŁKNĄĆ PIGUŁKĘ NIŻ ZROBIĆ TRENING

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na depresję w Polsce choruje “zaledwie” 4 miliony ludzi. Ryzyko, że choroba dopadnie również Ciebie, jest na tyle niskie, że nie warto się temu przyglądać. Przecież lekarze mówią, że lepiej leczyć niż zapobiegać, prawda? Regularna aktywność fizyczna mocno przyczynia się do powstrzymywania właśnie tej choroby, dlatego lepiej skupić się na przyjemnościach i liczyć na to, że depresja ominie nas szerokim łukiem, zamiast marnować czas na treningi. W końcu, aby cierpieć na choroby cywilizacyjne, to najpierw trzeba się ucywilizować… 

  1. NIE RYZYKUJESZ UTRATY CENNEJ ENERGII, ZGROMADZONEJ W CIELE

Jak myślisz, dlaczego ewolucja sprawiła, że ludzie gromadzą tłuszcz? Skoro go gromadzimy, to znaczy, że stoi za tym jakiś sens. Tłuszcz to zgromadzona w formie zapasów energia, która idealnie sprawdzi się w momentach kryzysowych. Dlatego dbanie o siebie i odchudzanie się nie ma najmniejszego sensu, bo narażasz się na utratę tłuszczu, który przecież może Cię uratować w obliczu zagrożenia, jakim byłoby zamknięcie McDonalda na kilka tygodni. Ludzie z zapasem tłuszczu są tak naprawdę najlepiej przystosowani do przetrwania. To właśnie ta zasada sprawia, że nie tylko zachowujemy swoją cenną energię, ale także odnajdujemy w życiu prawdziwą harmonię. Pamiętaj, że samo życie jest maratonem, więc po co dokładać sobie kolejne kilometry do przebiegnięcia. Lepiej zrozumieć, że czasami najpiękniejsze chwile to te spędzone w spokoju, z ulubioną przekąską i ciekawym filmem na ekranie. 

  1. NIE TRACISZ CZASU

Aktywność fizyczna to strasznie absorbujący pożeracz czasu. Według zaleceń WHO, dla dorosłego człowieka zalecane jest aż 30 minut umiarkowanej aktywności dziennie, aby generalnie poprawić jego zdrowie. Jeżeli oglądasz Netflixa, to na pewno wiesz, że statystyczny odcinek na tej platformie trwa około godzinę. Taka aktywność fizyczna sprawi, że obejrzysz aż o pół odcinka mniej dziennie, co po przeliczeniu na tydzień daje aż 3,5, a miesięcznie aż 15 godzin straconych na ćwiczenia. Jak sam widzisz będziesz bardzo do tyłu, jeżeli chodzi o fabułę swojego ulubionego serialu, dlatego nie warto tracić czasu na ruch fizyczny. A jeśli przyszło Ci do głowy oglądanie Netflixa podczas ćwiczenia, np. jazdy na rowerze stacjonarnym, to może za dużo myślisz i lepiej z tym uważaj – overthinking powoduje stres i lęki. 

  1. NIE MUSISZ WYBIERAĆ JAK USZCZĘŚLIWISZ BLISKICH

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że osoby aktywne fizycznie są zdrowsze i z zasady żyją dłużej, w porównaniu z ludźmi prowadzącymi siedzący tryb życia. WHO zapomina jednak, że ludzie stoją przed poważnym dylematem – dylematem uszczęśliwienia swoich wnuków – nazwijmy to paradoksem wnuka. Ludzie muszą bowiem zdecydować, czy więcej szczęścia da wnukom wspólne spędzenie z nimi czasu i obserwowanie, jak dorastają, a może nawet doczekanie się prawnuków; czy może jednak więcej szczęścia da wnukom wczesny spadek w postaci mieszkania w centrum miasta. Musisz wiedzieć, jaką przyszłość chcesz zapewnić swoim wnukom i musisz mieć świadomość, że decyzja o uprawianiu sportu ma na to wpływ. 

  1. NIE RYZYKUJESZ PRZELOTNYCH KONTAKTÓW SEKSUALNYCH

Na kanale wielokrotnie przewijał się temat tego, z jak wielkim zagrożeniem dla człowieka wiążą się przelotne kontakty seksualne. Uprawianie sportu i aktywności fizycznej sprawia, że człowiekowi poprawia się libido oraz płodność, a także ogólnie wzrasta jakość życia seksualnego. Po co jednak ryzykować i narażać się na wszelkie konsekwencje, płynące z kontaktów seksualnych, skoro łatwiej i bezpieczniej dla człowieka jest nie mieć wcale ochoty na seks. Dzięki temu, że nie uprawiasz sportu, nie będziesz mieć aż takiej ochoty na seks, więc Twoje życie będzie bezpieczniejsze i spokojniejsze. 

PODSUMOWANIE ODCINKA

Oczywiście traktujcie ten odcinek jako małą dawkę ironicznego podejścia do tematu sportu. Aktywność fizyczna to naprawdę wartościowa forma spędzania wolnego czasu, która pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, nastrój i sylwetkę. Nie ma znaczenia, czy to joga, piłka nożna, bieganie czy też taniec – każda forma aktywności fizycznej ma swoje zalety. Niech ten film będzie naszą małą dawką humoru i motywacji do tego, aby sport i ruch były częścią naszego życia. Wszelkie choroby i zaburzenia wymienione w odcinku, takie jak otyłość czy depresja, nie są w żaden sposób bagatelizowane – najpiękniejsze w sporcie jest właśnie to, że pomaga on pokonywać takie cywilizacyjne choroby i warto o tym wiedzieć, aby poprawiać jakość swojego życia. A czy Ty, drogi widzu, uprawiasz sport?

Źródła:

1.Jabłonowska – Lietz B., Ruch – jak, ile i gdzie? (online), dostęp: https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/ruch-jak-ile-i-gdzie/, [data dostępu: 05.11.2023].

2. Już 2/3 Polaków uprawia sport. Które aktywności z najwyższym ryzykiem kontuzji? (online), dostęp: https://pap-mediaroom.pl/zdrowie-i-styl-zycia/juz-23-polakow-uprawia-sport-ktore-aktywnosci-z-najwyzszym-ryzykiem-kontuzji, [data dostępu: 05.11.2023].

3. Ruch wydłuża życie i leczy (online), dostęp: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/ruch-wydluza-zycie-i-leczy, [data dostępu: 05.11.2023].

4. Światowy Dzień Walki z Depresją 2022 (online), dostęp: https://www.gov.pl/web/psse-jawor/swiatowy-dzien-walki-z-depresja-2022, [data dostępu: 05.11.2023].

Dlaczego Hołownia został GIGACZADEM w Internecie?

Określanie Szymona Hołowni mianem “Giga Chada” stało się na tyle popularne, że nawet media głównego nurtu zaczęły tworzyć o tym artykuły. Poznajmy zatem genezę tego określenia oraz odpowiedzmy na pytanie – dlaczego Szymon Hołownia jest nazywany w ten sposób?

Czytaj więcej »

Jak uzależniają zakłady bukmacherskie?

Hazard to niebezpieczna rozrywka, która może wciągnąć w swoje sidła wiele osób, nawet tych najbardziej uważnych. Zakłady bukmacherskie stanowią obszar, w którym emocje, nadzieja na łatwe zwycięstwo i pozorny wpływ na wynik zdarzeń, mogą doprowadzić do uzależnień. W tym odcinku przyjrzymy się zatem, jakie zagrożenia niosą za sobą owe zakłady oraz jak przeciwstawiać się ich szkodliwemu wpływowi.

Czytaj więcej »

Jak działają KRYPTO-OSZUŚCI?

Oszustwa w świecie kryptowalut przyjmują różną formę. W tym odcinku przyjrzymy się najczęściej stosowanym przez oszustów technikom, które mogą stanowić pułapkę zwłaszcza dla tych, którzy nie posiadają odpowiedniej wiedzy, a mimo to decydują się na przeznaczenie własnych pieniędzy w różne projekty. Niech ten materiał będzie dla Was przestrogą, aby w takich sytuacjach nie kierować się emocjami i chęcią szybkiego zysku.

Czytaj więcej »

Czarne Święto Konsumpcji

Wielkimi krokami zbliża się Black Friday, czyli coroczne święto zakupów. W tym odcinku dowiesz się, jak nie dać się zwieść podejrzanym ofertom, poznasz także zalecenia świadomego kupowania.

Czytaj więcej »

Dlaczego Polacy się nie uśmiechają?

Utarło się, że w Polsce brak uśmiechu nie jest niczym nadzwyczajnym. Pewnie kojarzysz te wszystkie memy z podpisem “smiles in polish”, które dosadnie punktują nasz kraj. Dlaczego jedne narody potrafią bez problemu okazywać pozytywne emocje, a inne są określane jako smutne i ponure? Wreszcie – czemu w Ameryce mówi się “Świat jest kamerą, więc, proszę, uśmiechaj się”, a u nas funkcjonuje “Śmieje się jak głupi do sera”? O tym w dzisiejszym odcinku.

Czytaj więcej »

Influencer zabrał dziecko z domu dziecka i zrobił jej dziecko

Ostatnio w mediach jest głośno o Tomaszu Ch., który zaistniał jako patogwiazda polskiego TikToka. Z czego jest znany? Między innymi z tego, że w Internecie chwali się imprezowym życiem, pełnym luksusu oraz patologicznymi zachowaniami.  W tym odcinku przyjrzymy się bliżej tej postaci i wspomnimy o sprawie, o której inne media milczą.

Czytaj więcej »