Na ekranie widzisz właśnie fabrykę, w której były produkowane sterydy, a później wysyłane na polski rynek 12:50-13:19. Substancje te znaleziono m.in. w łazience, nad toaletą. Jednym słowem, obrzydliwe, żeby w takich warunkach produkować środki, które ludzie zażywają.
Ogólnie temat zażywania leków co jakiś czas przewija się w Internecie na masową skalę – dociera do setek tysięcy młodych osób, którzy prędzej czy później mogą się spotkać z możliwością wejścia na tę drogę.
Sterydy, doping, czy inne, tego rodzaju środki kojarzymy z wynikami lub sylwetkami ludzi.
- Stalowy Szok robi odcinek o Trenbolonie w Fame mma. 4:04-4:08;
- “Sportowcy” są przyłapywani na testach anty-dopingowych;
- Chłopaki z WK robią serię poświęconą temu, kto bierze, a kto nie bierze. 0:00 – 0:13;
- Takie treści możemy też znaleźć w podcastach commentery 49:55- 50:26, jak również na wielu konferencjach. 1:22 – 1:39, 1:34-1:45, 38:59 – 39:04, 2:00 – 2:24.
Wiele treści dotyczących dopingu, pojawia się w mainstreamie, jednak mało osób zadaje sobie pytanie o to, skąd takie środki pochodzą oraz jakie są prawdziwe konsekwencje zażywania dopingu.
Dlatego dzisiejszym filmem chciałbym odczarować ten temat i pokazać, że to, co widzimy w mediach, to tak naprawdę tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ dużo mówi się o tym, jak świat freakfightów spopularyzował sztuki walki w Polsce, ale mało mówi się o kwestii wprowadzenia tych niebezpiecznych środków do debaty publicznej.
Będę nazywał sterydy, doping, czy inne nielegalne wspomagacze jako “niebezpieczne środki”, ponieważ ich produkcja, czy dystrybucja jest zbudowana na nielegalnych działaniach. Zatem nawet osoby, które je biorą, nie do końca wiedzą, co tak naprawdę zażywają. Dlaczego?
W artykule serwisu noizz.pl możemy przeczytać:
“Przebadano 25 różnych, podobnych preparatów na erekcję i okazało się, że zawierały od 0 do nawet 250 proc. maksymalnej dawki dobowej. Konkluzja jest taka, że kupując środki z nieformalnego źródła, nie wiemy, co jest w środku. W takim testosteronie z drugiego obiegu może być czysta glukoza, a czasem koncentracja może być wyższa po to, żeby stosując jedną dawkę, uzyskiwało się określony efekt”.
Decydując się na stosowanie takich rzeczy, możesz natrafić na zanieczyszczoną substancję, różne mieszanki, czy tzw. “fejki”. Zatem, jeśli chcesz coś zamówić przez Internet lub ktoś proponuje Ci coś na siłowni, to pod żadnym pozorem tego nie kupuj, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, że ktoś chce po prostu zarobić na Twojej nieświadomości i braku wiedzy.
Teraz, jeśli jesteś influencerem i bierzesz coś, bo trener polecił i załatwił, to najlepiej, żebyś się zreflektował i to odstawił, póki jeszcze nie jest za późno.
W jednym z materiałów na YouTubie możemy natrafić na informację o tym, że służby zlikwidowały kilka fabryk i magazynów sfałszowanych leków. Wśród substancji znajdowały się również sterydy. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w grudniu ubiegłego roku rozbito grupę przestępczą, która produkowała i sprzedawała pseudo lecznicze produkty. Policjanci m.in. z poznańskiego CBŚ rozbili kolejną grupę przestępczą, której członkowie produkowali głównie sterydy anaboliczne. W ich ofercie znajdowały się również środki na potencję. Takie środki często są przechowywane czy produkowane w miejscach, które nie mają zapewnionych warunków sanitarnych.
Innym z kluczowych wydarzeń 2023 roku było także rozpracowanie międzynarodowego gangu sterydowego. Jak informuje Centralne Biuro Śledcze, zlikwidowano 5 profesjonalnych linii, produkujących steroidy anaboliczno-androgenne oraz 10 magazynów, w których znajdowało się ponad pół miliona opakowań z nielegalnymi produktami medycznymi, w tym kilkaset opakowań z nowymi substancjami psychoaktywnymi.
To tylko niektóre z licznych przykładów nadużyć w kontekście rozprowadzania substancji pseudo leczniczych. Jak więc widzisz, handel środkami niebezpiecznymi, w tym lekami, czy sterydami, jest powszechnym, działającym na taką SKALĘ zjawiskiem, że sobie tego nie wyobrażasz.
I to jest pierwszy argument przeciwko niebezpiecznym środkom, o których jednocześnie jest głośno, ale ich produkcja, rozprowadzanie czy przetrzymywanie to absolutne złamanie większości przepisów sanitarnych w imię zysków grup przestępczych, które zarabiają na tym miliony.
Zbuduję dla Ciebie przykład jak bardzo jest to obrzydliwe. Ktoś korzysta z toalety, w której produkowane są sterydy. Nie masz więc pewności, czy ta osoba dobrze umyła ręce. Ta sama osoba idzie później produkować środki, które są wstrzykiwane w udo lub pośladek.
Pewnie ktoś chce teraz napisać komentarz: “ja to kupuje z zagranicy środki na mase hehe”, lecz tutaj nie ma znaczenia region świata. Na tym polega nielegalny rynek leków. Nie bez powodu jest on określany jako nielegalny, ponieważ korzystanie z niego niesie za sobą ryzyko i niebezpieczeństwo.
Analizy chemiczne 44 produktów, sprzedawanych przez Internet jako selektywne modulatory receptora androgenowego wykazały, że tylko 52% zawierało selektywne modulatory receptora androgenowego, a kolejne 39% zawierało inny, niezatwierdzony lek. Ponadto, 25% produktów zawierało substancje niewymienione na etykiecie, 9% nie zawierało substancji aktywnej, a 59% zawierało substancje w ilościach różniących się od etykiet.
Pamiętaj, decydując się na leki czy inne produkty produkowane w piwnicach, czy toaletach, tak naprawdę eksperymentujesz z własnym zdrowiem.
Drugim argumentem przeciwko stosowaniu dopingu są ludzie bez wykształcenia medycznego, robiący tym substancjom pozytywny marketing. Być może słyszałeś kiedyś opinię, że niebezpieczne środki są jak witaminka i trzeba je stosować prozdrowotnie po 30 roku życia. Leki to nie witaminy, które się suplementuje. Na recepcie zawsze widnieje informacja, jakie skutki uboczne mogą powodować dane substancje. Ich lista jest naprawdę długa. I nie bez powodu to leki na receptę, a nie suplementy.
Terapię TRT często przedstawia się jako tę zmieniającą życie człowieka, ale zawsze pomijane są tu skutki uboczne. Ciekawe dlaczego – zapytasz. Ponieważ nawet przy małej dawce leku pacjent musi być pod obserwacją lekarza specjalisty.
Na pierwszy rzut oka to wydaje się logiczne. Mężczyznom z wiekiem spada testosteron, więc terapia testosteronem będzie *świetną decyzją*. Jednak to myślenie krótkoterminowe. Biorąc taki lek, musisz przygotować się na skutki uboczne. Jeśli więc mówimy o lekach, mówmy o ich wadach i zaletach, a nie o tym, co nam wygodne do przedstawienia swojej wersji poglądów.
Polecanie terapii sterydowych może przypominać polecanie Ozempiku- znanego leku na cukrzycę, stosowanego m.in. przez influencerów, który pomaga im schudnąć. W tym przypadku ludzie również zachwalają substancję, opowiadając o jej superlatywach, ale już nikt nie wspomina o tym, że Ozempik może np. spowodować, że wysiądzie Ci trzustka. Bo trzeba sobie uświadomić jedną rzecz. Każdy myśli tu o swoim interesie. Ludzie, którzy produkują nielegalne środki nie myślą o tych wszystkich, którzy będą to zażywać. Myślą wyłącznie o sobie. To dlatego produkują środki w toaletach i piwnicach. Ci sami ludzie szukają naiwnych i zapominają wspomnieć klientom o skutkach ubocznych.
Nawet influencerzy i osoby medialne przedstawiają substancje nielegalne tj. doping w odpowiedni sposób, bo oni również mają z tego korzyść. Przecież nikt z tych znanych ludzi nie przyzna, że jest słaby, nie ma motywacji na trening, niszczy sobie życie, związek mu się rozpadł i cały czas boli go głowa.
Dlatego Ty, drogi widzu, musisz zadbać o swoje dobro. Po pierwsze, wyzbyj się naiwności, że ktoś z tych ludzi chce Ci pomóc. Po drugie, Twoja świadomość na ten temat musi wzrosnąć, żebyś mógł uchronić siebie i innych przed podejrzanymi osobami.
Teraz dilerów nazywa się trenerami od HIGHPERFOMANCU. Serio, to nie żart. Specjalnie tworzy się nowe nazwy, żeby uśpić Twoją czujność. Ale w tym momencie musisz zadać sobie kluczowe pytanie – czy takie osoby mają kwalifikacje? No bo jeśli ktoś nadaje sobie łatkę specjalisty od tego rodzaju substancji, to już wiadomo, że nie ma żadnych, ponieważ gdyby miał wymagane kwalifikacje, to nazywałby siebie lekarzem. Jeśli nie jesteś lekarzem, a przepisujesz komuś leki, to jesteś dilerem i żadne nadawanie sobie nowych nazw tego nie zmieni. W istocie żonglujesz ludzkim życiem.
Oczywiście, jeżeli interesujesz się hormonami, ukończ studia i zacznij pomagać ludziom po otrzymaniu odpowiednich kwalifikacji. Bez żadnych uprawnień człowiek absolutnie nie powinien się tym zajmować. I Ty jako widz, nie powinieneś ufać ludziom, którzy mają dużo lajków, wyświetleń, czy wyglądają na godnych zaufania. Takim dobrym przykładem jest podcast Przemka Górczyka, gdzie gość przedstawia się tak: 1:40 – 2:13
To sam początek wywiadu. Już tutaj powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Gość przedstawia się jako człowiek od hormonów, jednocześnie nie przedstawiając się jako lekarz lub doktor. Gdy wejdziesz na Instagram gościa, w opisie znajdziesz linkowanie do sklepu @biolab.shop. A ten sklep sprzedaje peptydy i SARMY – czyli środki zabronione przez polską agencję dopingową.
Człowiek, reklamując w pierwszych zdaniach, że zajmuje się zdrowiem, jednocześnie na swoim Instagramie w opisie reklamuje substancje, znajdujące się na liście antydopingowej. Ale widzowie polskiego YouTube’a nie są głupi i w komentarzach widać oburzenie, dotyczące tego gościa.
Źródło: youtube.com
Podcast wygenerował 53 tys. wyświetleń na samym YouTubie. Sam przyznaj, że to mnóstwo wyświetleń jak na ekspozycję na tak szkodliwych społecznie ludzi.
Niech więc wybrzmi to w tym odcinku – tacy ludzie nie powinni dostawać przestrzeni w polskim Internecie, ponieważ reklamują swoje wątpliwe usługi, nawet nie posiadając odpowiednich kwalifikacji. Reklamują niebezpieczne, zbanowe środki na swoich social mediach. Ale to tylko przykład przypadkowo znalezionej osoby. Pomyśl, ile takich osób funkcjonuje w Internecie. Osób, które nie są lekarzami, ale zalecają leki i to na pewno nie te, pochodzące z apteki.
Dlaczego więc influencerzy stosują nielegalne środki, narażając się na aż takie niebezpieczeństwo?
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć dr Piotr Paweł Świniarski:
“Każdy chce być podziwiany za to, że naturalnie, bez jakiegokolwiek wsparcia, osiąga jakieś wyniki i to kreuje mu followersów, że wszyscy inni nie potrafią, a on potrafi. Postawienie sprawy uczciwie nagle obaliłoby mit niezwykłości takich osób”.
To pokazuje, że kłamać w social mediach się opłaca, a już tym bardziej, jeśli Twój kontent opiera się na pokazywaniu swojej imponującej sylwetki. Co z tego, że narażasz swoje zdrowie – ważne są lajki i wyświetlenia. O tym niestety nikt już nie mówi, a to może w odbiorcach rozpowszechniać FAŁSZYWY obraz idealnego ciała. Sylwetki, której Twoi odbiorcy nigdy nie będą w stanie osiągnąć samymi ćwiczeniami fizycznymi i dietą. I ten fałszywy obraz własnego ciała promowany jest obecnie jak nigdy wcześniej, głównie za sprawą mediów społecznościowych.
Jeśli patrzymy na kwestię dopingu krótkowzrocznie, daje on szereg możliwości. Przekłada się oczywiście na zwiększenie masy mięśniowej, wytrzymałości i kondycji – w skrócie, mamy szybkie efekty w bardzo krótkim czasie. Stosowanie tych substancji przyczynia się także do lepszego postrzegania nas w oczach innych – bo inni mogą pomyśleć – “On wygląda jak bóg, chciałbym być jak on”.
Warto jednak pamiętać, że doping to przede wszystkim KREDYT ZDROWOTNY. Mimo, że na początku widzimy szybkie efekty, to prędzej, czy później odbije się to na naszym zdrowiu. Osoby zainteresowane powinny mieć na uwadze, że stosowanie dopingu jest nie tylko ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia, jest także nielegalne i nieetyczne.
Trzecia rzecz, którą musisz wiedzieć na ten temat to możliwe powikłania w wyniki stosowania takich substancji. Przejdźmy więc do nieoczywistych skutków ubocznych dopingu. Nie chcę wymieniać teraz skutków ubocznych z recepty, ale spojrzeć na to z innej strony. Istnieje bowiem ryzyko uzależnienia psychicznego od takich środków, które może prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym i relacjami społecznymi. Osoby stosujące te substancje mogą doświadczać zmian nastroju, czy nawet depresji, co może wpływać na ich zachowanie w relacjach z innymi ludźmi.
To wejście w pokój bez klamek, który nazywa się bigoreksją. Osoby uzależniają się od swoich wielkich i potężnych sylwetek, gdzie nawet kiedy sypie im się życie, nie chcą odstawić swojego trybu życia czy środków – bo nie widzą świata, w którym są mali i chudzi. Dobrym, ale jednocześnie smutnym przykładem jest historia Wojtka z KFD. Oficjalnie w wieku 32 lat zmarł on na niewydolność nerek. W materiałach jednak oficjalnie przyznawał się do używania środków dopingujących. Mimo, że w filmach wielokrotnie wspominał, że był świadomy ich konsekwencji, kontynuował używanie substancji. Nawet, gdy lekarze mu odradzali. Poszedł nawet robić martwy ciąg tuż po dializach.
Takie uzależnienie samopoczucia i poczucia wartości od swojej sylwetki jest częstsze niż mogłoby się wydawać, dlatego zwróć proszę uwagę na siebie i swoich bliskich.
Spotkałem na siłowni osobę, która na pytanie czemu bierze takie środki, odpowiedziała: “bo mi trener przepisał”. No właśnie, to częsta sytuacja, że trenerzy przepisują i często sprzedają niebezpieczne substancje, bo wpływa to wtedy na skuteczność treningów. W końcu kto by chciał trenera – niezależnie w jakiej dziedzinie sportu – z którym nie mamy wyników? No właśnie. Dlatego to bardzo, bardzo duży red flag, kiedy trener od razu chce Cię wepchnąć na cykl. Nigdy się na to nie zgadzaj.
Warto również zauważyć, że nielegalny handel sterydami może prowadzić do wzrostu przestępczości i korupcji, gdy ludzie próbują zdobyć dostęp do tych substancji w nielegalny sposób. To może mieć negatywne skutki dla bezpieczeństwa publicznego i sprawiedliwości społecznej.
Zadajmy sobie więc pytanie, dlaczego organizacje freakfightowe pozwalają na takie sztuczne wspomaganie?
Wszyscy możemy się zgodzić, że organizacje freakfightowe bardzo przyczyniły się do promocji dyskusji o niebezpiecznych środkach w Internecie. Ale dlaczego federacje w ogóle pozwalają na stosowanie niebezpiecznych środków? Ponieważ za tym idą zyski, czyli pewniejsi siebie zawodnicy o lepszym wyglądzie, lepiej przygotowani, mogący dać lepsze show. Gdyby nagle jakaś federacja zakazała stosowania takich rzeczy, skorzystałyby na tym konkurencyjne podmioty tj. inne federacje, które z kolei by na to pozwalały. Więc odpowiedzią jest korzyść: niestety budowana kosztem zdrowia influncerów.
Bo jeśli dużo osób w środowisku influencerów bierze, a Ty nie, możesz mieć poczucie, że odstajesz od grupy. Ponadto, pozbawiasz siebie okazji na uzyskanie pożądanej sylwetki w krótkim czasie i być może, walki we freakach. Ale trzeba zadać sobie pytanie, ilu influncerów straci w tym przypadku zdrowie. Tego nie wiemy, bo raczej nikt takimi statystykami się nie chwali, ale jedno jest pewne. Ten biznes jest toksyczny dla osób, biorących w nich udział i można powiedzieć, że zdrowie zamienia się tu na pieniądze.
Filmy, dotyczące sterydów to setki tysięcy wyświetleń i perspektywa nabicia milionowych zasięgów przez wiele lat. Ile osób skorzystało, widząc pięknie wyglądających, dobrze zarabiających i otoczonych kobietami influencerów – tego nie wiemy, ale wiem jedno, że jeśli ten film uchroni chociaż jedną osobę przed zejściem na złą drogę, to będzie to duży sukces.
Bo nawet jeśli czujesz się źle, bo ludzie wokół Ciebie biorą, a Ty nie bierzesz, to za 10 lat oni będą w kolejce do lekarza, a ty będziesz robił 100 kg na klatę. Pamiętaj, życie to nie sprint, a maraton.
Jeśli chciałbyś zwiększyć świadomość w zakresie stosowania dopingu, to udostępnij materiał, skomentuj czy obejrzyj go ponownie.
Źródła:
1.Były zawodnik KSW w brytyjskim gangu? | Grupa siedlecka (online), dostęp: https://youtu.be/GfVabmZ0LQg?si=glBhRECQqAgWGVrW, [data dostępu: 19.05.2024].
2. Czy Warszawskie koksy brali sterydy ? wyjaśnia Robert Burneika (online), dostęp: https://youtu.be/mScTUGKR7_A?si=kUW-j4BSsygFxanB, [data dostępu: 19.05.2024].
3. DENIS ZAŁĘCKI WYJAŚNIA, CZY BIERZE STERYDY! “RAZ NA TRZY DNI BIORĘ…” (online), dostęp: https://youtu.be/8LINF0HhbMg?si=iNNwxpvWsxGVYFXh, [data dostępu: 19.05.2024].
4. FAME 21 STARCIE: Szeli & Mrozzo vs Greg & Młody Ninja (online), dostęp: https://www.youtube.com/live/GnTycSYFCNs?si=e4j7X4k7FXisfcrz, [data dostępu: 19.05.2024].
5. “Jedna z największych akcji w historii”. Służby zlikwidowały 3 fabryki i 6 magazynów sfałszowanych leków (online), dostęp: https://www.pap.pl/aktualnosci/jedna-z-najwiekszych-akcji-w-historii-sluzby-zlikwidowaly-3-fabryki-i-6-magazynow, [data dostępu: 19.05.2024].
6. Karaś na dopingu (online), dostęp: https://www.youtube.com/shorts/qcvAeRUx9n4, [data dostępu: 19.05.2024].
7. Kłamstwo na sterydach. “Fitnessowi influencerzy sprzedają bajki” (online), dostęp: https://noizz.pl/kryzys-meskosci/klamstwo-na-sterydach-fitnessowi-influencerzy-sprzedaja-bajki/g6vhmct, [data dostępu: 19.05.2024].
8. MARCIN DUBIEL NIC NIE ROZUMIE (Konopsky, Xayoo, Wardęga, Boxdel) (online), dostęp: https://youtu.be/zrs-fkiRqno?si=yZf6Ozkm6WZIAJiC, [data dostępu: 19.05.2024].
9. NATURAL CZY NIE 7 *TUSZOL, DIS, ADAM SECURITY* (online), dostęp: https://youtu.be/FrBRXmn6isM?si=ks1FJ0X-a151MkVt, [data dostępu: 19.05.2024].
10. Oczekiwania Po Testosteronie vs. Rzeczywistość, Czy Sterydy Zwiększają Agresję? Jarosław Sroka (online), dostęp: https://youtu.be/yjhGsx32qRI?si=9xnswoyYMPl79DNh, [data dostępu: 19.05.2024].
11. OKNIŃSKI VS ANNA IFBB! OSTRE DYMY PRIME SHOW MMA 4! (online), dostęp: https://www.youtube.com/watch?v=v3wAD3nYaqk, [data dostępu: 19.05.2024].
12. Uderzenie w międzynarodowy gang sterydowy – wspólne działania w Polsce, Czechach i Słowacji (online), dostęp: https://cbsp.policja.pl/cbs/aktualnosci/231985,Uderzenie-w-miedzynarodowy-gang-sterydowy-wspolne-dzialania-w-Polsce-Czechach-i-.html, [data dostępu: 19.05.2024].
13. Profil sroka.dietcoach (online), dostęp: https://www.instagram.com/sroka.dietcoach, [data dostępu: 19.05.2024].
14. Trenbolon w Fame MMA (online), dostęp: https://youtu.be/ZpzgBqPUArM?si=V6ZYGCeXS_pL6l4F, [data dostępu: 19.05.2024].
15. Van Wagoner R., Eichner A., Bhasin S., Chemical Composition and Labeling of Substances Marketed as Selective Androgen Receptor Modulators and Sold via the Internet, JAMA 2017; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5820696, [data dostępu: 19.05.2024].