Oficjalny sklep kanału Nie wiem, ale się dowiem!

Teorie spiskowe influencerów

Prawdopodobnie każdy ma w swojej rodzinie ciocię Roksanę. Osobę, która przy stole wigilijnym uwielbia opowiadać o teoriach spiskowych. 

Nigdy nie wylądowaliśmy na Księżycu. Covidu tak naprawdę też nigdy nie było. Globalne ocieplenie? Chyba żartujesz. Światem rządzą Reptilianie. 

Nawet jeśli nie masz tej charakterystycznej osoby w rodzinie, to taką naszą “ciocią” przy wigilijnym stole jest Edyta Górniak, która stała się twarzą alternatywnej wiedzy. Dzieli się nią głównie na instagramowych lajwach. 

Ale promowanie wiedzy alternatywnej to nie tylko Edyta Górniak. 

Daniel Majewski udostępnił ostatnimi czasy na swoim story nietypowy wpis. 

Źródło: instagram.com/thekaroleq95

“Samoloty oczywiście “zawracają po bagaże klientów”. Słuchajcie warto mówić o chemtrail i być świadomym tego, że to nie smugi samolotów turystycznych. Wiem co mówię, bo od jakiegoś czasu nie czujemy się za dobrze, a żółty pył osiadający na meblach ogrodowych, tarasach, kostce to nie “piasek z Sahary”. Zapytajmy polityków zatem o co chodzi. Zobaczymy jak absurdalnie wybrną tym razem”.

Karolek udostępnił relację Majewskiego na swoim Instagramie.

I teraz wyobraź sobie. Jakaś przypadkowa osoba podatna na wpływy wejdzie sobie na taką relację, przeczyta to i pomyśli – ej, a może on serio ma rację.

Na pierwszy rzut oka wydaje się to logiczne, czyli “nie czujemy się za dobrze”, do tego pył na meblach ogrodowych – to wszystko ma sens.

Z drugiej strony “złe samopoczucie” może być wynikiem innych czynników – przemęczenia, smogu, stresu, samotności, złej diety, czy czegokolwiek innego. 

A żółty pył na meblach to może być po prostu polska sosna. 

Maj jest czasem, w którym zaczyna pylić, a to pylenie bywa łatwo zauważalne. Sosna wydziela w ogromnych ilościach pyłek, który ma charakterystyczny, żółto-zielony kolor.

I z jednej strony posiadasz opinie influencerów, że słabe samopoczucie i pył to spisek – z drugiej strony wpisanie kilku zdań w Google i wyjście ze swojej bańki powoduje, że odpowiedź jest prostsza, niż się wydawało.

Nawet nie musisz wierzyć mi i wujkowi Google, możesz sam wyjść na spacer do lasu i w prosty sposób obalić teorie chemtrails. 

Zanim przejdę do części, czym są te zabójcze “smugi chemiczne”, warto pochylić się nad konsekwencjami – dlaczego Ty jako widz lub Ty jako twórca nie powinieneś udostępniać dalej takich treści. 

Jako twórca będziesz przyciągał na swoje media społecznościowe konkretny rodzaj widzów. W momencie, kiedy udostępnisz coś związanego z teorią spiskową, niektórzy z Twoich obserwatorów prawdopodobnie będą oczekiwali od Ciebie więcej spiskowego kontentu. A jeśli nie dasz im tego, czego chcą, będziesz skazany na ich gniew.

Dla widzów, oglądających kontent spiskowy, również będzie to miało swoje konsekwencje. Na dłuższą metę taki kontent nie działa dobrze na psychikę. A jeśli ktoś już ktoś się w niego wkręci, może to nawet doprowadzić do braku umiejętności odróżniania rzeczywistości od spisków. 

Pamiętaj, że ani influencerzy, ani Nie wiem, ale się dowiem! nie mają wyłączności na prawdę. Myśl samodzielnie i korzystaj z wielu źródeł, które pozwolą Ci wyrobić sobie własną opinię.

Ale czym właściwie jest to chemtrails, o którym mówi Majewski?

Termin „chemtrail” to połączenie słów „chemiczny” i „ślad”.

Smugi chemiczne, znane również jako chemtrails, to teoria spiskowa mówiąca o tym, że smuga kondensacyjna, powstała za lecącym samolotem może być szkodliwa dla organizmów żywych. Argumentuje się, że takie smugi mogą zawierać środki chemiczne lub biologiczne i są rozpylane w celach nieznanych dla opinii publicznej. Te teorie zakładają różne cele, wśród m.in. kontrolowanie pogody, wpływanie na zdrowie ludzi, czy nawet kontrola umysłów.

Teraz powiem Ci kilka słów na temat smug kondensacyjnych, które możesz czasem widzieć na niebie. 

Smugi kondensacyjne są naturalnym efektem działania samolotów na dużych wysokościach. Złożone z kropelek wody lub kryształków lodu, powstają w momencie, gdy gorące spaliny z silników samolotu spotykają się z chłodniejszym powietrzem

W 2016 roku miało miejsce badanie tego zjawiska. Udział wzięło w nim 77 naukowców z dziedziny chemii atmosferycznej i geochemii. 98,7% z nich stwierdziło wówczas, że nie ma dowodów na istnienie “chemtrails”, natomiast opisywane zjawisko to zwyczajne ślady kondensacyjne. Tylko jeden badacz z 77 – osobowej grupy zanegował ów pogląd. 

Jak więc widzisz, widoczne na niebie smugi można łatwo wytłumaczyć i nie potrzeba do tego opinii influencerów.

Przedstawione badanie daje nam mocny argument na to, aby nie wierzyć w tę teorię spiskową. Bo skoro wielu naukowców z dziedziny chemii atmosferycznej i geochemii mówi, że ślady widoczne na niebie są czymś zwyczajnym, to warto wierzyć im, a nie przypadkowym influencerom, zamieszczającym zdjęcia w social mediach i wprowadzającym wśród odbiorców panikę. 

Dlaczego teoria chemtrails nie ma żadnych podstaw naukowych? Dzieje się tak z kilku przyczyn. 

Badania wykazały, że w smugach kondensacyjnych nie ma żadnych substancji chemicznych poza tymi, które są zwyczajnymi produktami spalania paliwa lotniczego. Warto wspomnieć też o fizyce atmosfery. 

Długa obecność smug kondensacyjnych w powietrzu, czy ich rozprzestrzenianie się, wynika z naturalnych procesów fizycznych atmosfery, a nie, tak jak zakłada teoria spiskowa, z celowego rozpylania substancji.

Poza tym realizacja przedsięwzięcia, jakim byłoby rozpylanie substancji chemicznych nad naszymi głowami, wymagałoby istnienia ogromnego spisku NA SKALĘ GLOBALNĄ. Przyznaj sam, że to wydaje się mocno nieprawdopodobne. Dodatkowo, nigdy nie zostało też udowodnione. 

Nie ma zatem powodów, by sądzić, że smugi kondensacyjne są czymś nienaturalnym i wynikają z ogólnoświatowego spisku. Mimo, że wiele osób tak próbuje to zjawisko przedstawiać. 

Pozostaje nam pytanie, dlaczego ludzie wierzą w teorie spiskowe pokroju chemtrails?

W zasadzie istnieje kilka powodów, dla których ludzie w to wierzą mimo, że nie ma naukowych dowodów, potwierdzających tę teorię. 

Jednym z czynników jest bez wątpienia brak zrozumienia nauki. Niektórzy ludzie mogą bowiem nie rozumieć naukowych teorii, czy wyjaśnień, które obrazują zjawisko powstawania smug kondensacyjnych, czy innych procesów lub wydarzeń. To niezrozumienie może wówczas prowadzić do poszukiwania alternatywnych prób wyjaśnienia sobie pewnych zjawisk, które obserwujemy, a których nie rozumiemy. 

Ponadto, takie alternatywne wyjaśnienia paradoksalnie mogą okazać się dla tych osób bardziej “sensowne”, niż to, co przeczytaliby w źródłach. Ludzie często wolą prostsze, bardziej bezpośrednie odpowiedzi, nawet jeśli są one błędne.

Dobrym podłożem do powstania teorii spiskowych i poszerzania się grona ich wyznawców jest podejrzliwość wobec władz

Zacytuję pewien komentarz: 

“Czy to nie dziwne, że obecnie coraz częściej w przyrodzie pojawia się tzw. “tęcza”? Czy kiedyś tęcza była widywana częściej niż raz – dwa w roku? Nie! A teraz można ją zobaczyć niemalże po każdym deszczu. Czy to przypadek czy lewica za pomocą chemtrails manipuluje pogodą tak, aby świadomie gorszyć nasze dzieci symbolem sodomitów”.

Źródło: kwejk.pl

Wiele osób może mieć bowiem pewną tendencję do braku zaufania wobec rządu, czy wielkich korporacji. A to z kolei może skłaniać ich do refleksji, że te organy na pewno mają coś na sumieniu i na pewno są zdolne do prowadzenia tajnych operacji na światową skalę. 

Pomocnym w zrozumieniu, czemu teorie spiskowe znajdują swoich wyznawców, jest efekt Dunninga-Krugera. To zjawisko, w którym osobom o niskiej kompetencji w danej dziedzinie wydaje się, że wiedzą więcej, niż faktycznie wiedzą. 

Ponadto, wiara w teorie spiskowe może okazać się potwierdzeniem wcześniejszych uprzedzeń. Jeśli dana osoba wierzy już w inne teorie spiskowe, teoria chemicznych smug może być czymś w rodzaju przedłużenia, czy rozszerzenia poznanych już wcześniej teorii. 

I w tym miejscu dochodzimy do sedna. Prawdziwym wirusem, który rozprzestrzenia teorie spiskowe stał się INTERNET. W dobie social mediów teorie spiskowe rozprzestrzeniają się bardzo szybko i są wzmacniane przez grupy ludzi o podobnych poglądach. Im więcej wyznawców teorii spiskowych, tym większa szansa, że ich przekonania trafią do szerszego grona spoza ich bańki.

Powody wiary w teorie spiskowe możemy podzielić na 3 kategorie

Pierwsza z nich to pragnienie zrozumienia i pewności.

Poszukiwanie wyjaśnień jakichś procesów lub sytuacji jest naturalnym pragnieniem człowieka. Zadajemy sobie wtedy pytania – dlaczego akurat dziś musi padać? Dlaczego ktoś krzywo na mnie spojrzał? A skoro zadajemy pytania, próbujemy też szukać na nie odpowiedzi. I to niekoniecznie takich, które są zgodne z prawdą, lecz takich, które mogą nas pocieszyć lub pasują do naszego światopoglądu. Pada, ponieważ mam pecha. Ktoś spojrzał na mnie krzywo, bo mnie nie lubi.

Teorie spiskowe też są z definicji fałszywymi przekonaniami. Ale ludzie, którzy w nie wierzą, mają w tym interes. W końcu włożyli niemały wysiłek w zrozumienie jakiejś teorii. Wolą więc mieć choćby ulotne poczucie zrozumienia, niż tkwienie w stanie niepewności, które z reguły nie jest przyjemne. 

Innym z powodów wiary w tego rodzaju teorie jest pragnienie kontroli i bezpieczeństwa.

Ludzie chcą mieć poczucie, że mają kontrolę nad własnym życiem. Na przykład niektórzy czują się bezpieczniej, prowadząc samochód, a nie będąc pasażerem. I to jest zrozumiałe, ponieważ daje jakieś poczucie kontroli. 

Podobnie jest z teoriami spiskowymi, które dają ludziom poczucie kontroli i bezpieczeństwa. Dajmy tu przykład globalnego ocieplenia. Jeśli temperatury wzrosną drastycznie na przestrzeni lat, będę musiał przeorganizować swoje życie i dostosować się do tej nowej sytuacji. Ale jeśli eksperci powiedzą mi, że globalne ocieplenie to bzdura, wtedy będę mógł żyć na tym samym poziomie co wcześniej. Czasami wiara w takie rzeczy po prostu jest łatwiejsza.

Chęć utrzymania pozytywnego obrazu siebie to kolejna z motywacji dla osób, wierzących w teorie spiskowe. Badania pokazują bowiem, że osoby, które czują się marginalizowane społecznie, częściej w nie wierzą.

Środowiska naukowe i rządowe oraz większość ludzi odrzuca koncepcję chemtrails, ponieważ jest ona uznawana za teorię spiskową. Jednak nie wszyscy myślą w ten sposób. Dobrym przykładem są influencerzy – Majewski i Karolek, którzy w ostatnim czasie umieścili na swoich socialach, bądź co bądź, szkodliwą społecznie treść. 

Jak pokazują dzisiejsze przykłady, zwolennicy teorii spiskowych są wśród nas, także w środowisku influencerów. Jednak tacy ludzie, udostępniając te treści, mogą budować wokół siebie nietypową społeczność. Społeczność, która może uzależnić się od treści o teoriach spiskowych. A wtedy taki influencer sam siebie zamknie w niekorzystnej sytuacji. Teorie spiskowe oczywiście przyciągają odbiorców, ale później ci sami ludzie, przyzwyczajeni do Twojego “mocnego” kontentu, mogą już cały czas wymagać równie mocnych i antysystemowych przekazów.

Źródła:

1.Chemtrails – Analiza teorii spiskowej (online), dostęp: https://www.kreatywna.pl/spoleczenstwo/chemtrails-analiza-teorii-spiskowej, [data dostępu: 16.06.2024].

2. Chemtrail conspiracy theory (online), dostęp: https://en.wikipedia.org/wiki/Chemtrail_conspiracy_theory, [data dostępu: 16.06.2024].

3. Chemtrails są rozpylane na całym świecie? Teoria spiskowa (online), dostęp: https://demagog.org.pl/fake_news/chemtrails-sa-rozpylane-na-calym-swiecie-teoria-spiskowa, [data dostępu: 16.06.2024].

4. EDYTA GÓRNIAK I JEJ LAJW O WSZYSTKIM (online), dostęp: https://www.youtube.com/watch?v=5R6gz1mx_uk, [data dostępu: 16.06.2024].

5. Edyta Górniak otrzymała zaproszenie od Illuminati!? (online), dostęp: https://www.youtube.com/shorts/fOOFxgFWjbE, [data dostępu: 16.06.2024].

6. Ludden D., Why Do People Believe in Conspiracy Theories? (online), dostęp: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/talking-apes/201801/why-do-people-believe-in-conspiracy-theories, [data dostępu: 16.06.2024].

7. Smugi chemiczne (online), dostęp: https://pl.wikipedia.org/wiki/Smugi_chemiczne, [data dostępu: 16.06.2024].

8. Stanisławski P., CHEMTRAILS – CO TO SĄ SMUGI CHEMICZNE I DLACZEGO NIE ISTNIEJĄ? (online), dostęp: https://www.crazynauka.pl/chemtrails-co-to-sa-smugi-chemiczne-i-dlaczego-nie-istnieja, [data dostępu: 16.06.2024].

Jak Coca-Cola zniszczyła Meksyk?

Kupując napój w polskim sklepie, rzadko zastanawiasz się nad tym, co robi koncern, który produkuje to, co właśnie pijesz. Nie myślisz na co dzień o tym, co się dzieje na drugim końcu świata. Ale dzisiaj pokażemy Wam jak globalne korporacje, których produkty widzisz na półkach swojego osiedlowego sklepu, mogą wpływać na życie ludzi w najodleglejszych zakątkach świata.

Czytaj więcej »

Dlaczego prawica przejmuje Europę?

Niemiecka AfD stała się drugą partią w Niemczech. We Francji wybory wygrywa Zjednoczenie Narodowe. W Polsce trzecią siłą polityczną okazała się Konfederacja. Oprócz tego prawicowe siły osiągnęły wysokie wyniki we Włoszech, Austrii, Belgii… i można by tak jeszcze wymienić kilka państw. Europa skręca w prawo. Pytanie brzmi – dlaczego?

Czytaj więcej »

Milionerzy mają z Ciebie bekę

Decyzja Unii o zakazie aut spalinowych. Strefy czystego transportu. Papierowe słomki i te irytujące zakrętki od butelek… a elity zlatują się prywatnymi samolotami na eko – eventy, żeby rozmawiać o ratowaniu planety. W tym odcinku poruszymy temat przenoszenia ‘ekologicznej’ odpowiedzialności na słabszych. Zastanowimy się także, jaki wpływ na obecną sytuację mają pojedyncze jednostki.

Czytaj więcej »

Kompleks FAJNOPOLAKA – narodowa trauma

Fajnopolacy. Stereotyp wielkomiejskiej klasy średniej, która zamiast schabowego z ziemniaczkami wybiera sushi i ramen. Oczywiście jest to zestaw cech stereotypowych, których nie można przypisać każdemu… a jednocześnie każdy z nas zna kogoś, kto takie cechy przejawia. Ale to na pewno nie jesteś Ty, prawda?

Czytaj więcej »