Kiedy rodzice przestrzegali przed tym, że Internet może być niebezpieczny, to często bagatelizowano ich ostrzeżenia. Po ostatnim odcinku o TikToku, w którym omawialiśmy egg prank, okazuje się, że tym niebezpieczeństwem w Internecie często są… sami rodzice. Po obejrzeniu tego materiału zerknij na tamten odcinek i przekonaj się sam. Świat nie zna na szczęście śmiertelnego przypadku wyzwania egg prank, jednak niestety tego samego nie można powiedzieć o challenge’ach, które przedstawimy dzisiaj. Obejrzyj do końca, bo jeśli kiedykolwiek będziesz świadkiem któregoś z tych challenge’y, to będziesz mógł zareagować.
TikTok coraz częściej określany jest jako zagrożenie dla zdrowia psychicznego i stabilności mentalnej całego pokolenia jego użytkowników. Aby zobrazować Ci skalę działalności aplikacji, wyobraź sobie, że w tej chwili zebrała ona miliard aktywnych użytkowników, zaś badania pokazują, że w Polsce ponad 17% użytkowników TikToka to dzieci poniżej 13. roku życia, a ponad 64% to osoby w wieku między 13. a 15. rokiem życia.
TikTok bardzo dokładnie dopasowuje się do preferencji konkretnej osoby – algorytm dobiera treści m.in. opierając się na czasie, jaki poświęcamy określonym materiałom. Dziennik „Guardian” pisze, że ryzykiem, jaki towarzyszy tak dokładnemu algorytmowi, jest przede wszystkim promowanie treści, stanowiących zagrożenie dla zdrowia i kształtowanie trendów, które w dłuższej perspektywie okazują się bardzo szkodliwe.
O jakich szkodach mowa?
1. Skullbreaker Challenge
To jedno z najbardziej niebezpiecznych wyzwań na TikToku. Polega na tym, że trzech uczestników stoi w jednej linii. Dwie osoby znajdujące się na zewnątrz skaczą. Kiedy środkowa pójdzie w ich ślady i również podskoczy, jej nogi zostają podcięte z zaskoczenia, czego rezultatem jest jej gwałtowny upadek. Osoba znajdująca się w środku zazwyczaj upada na głowę – stąd nazwa wyzwania. Skullbreaker Challenge, czyli dosłownie łamiące czaszkę wyzwanie, może mieć opłakane skutki – wspomniane złamanie czaszki, śpiączkę lub inne obrażenia.
Jak podaje CBS News, 13-letni chłopiec trafił do szpitala z powodu wstrząśnienia mózgu po tym, jak padł ofiarą tiktokowego trendu. Rodzice chłopca, Stacy i Marc Shenker z New Jersey powiedzieli, że ich syn miał ataki padaczki po tym, jak przyjaciele dokonali na nim wyzwania Skullbreaker Challenge.
Zdaniem ekspertów wyzwanie Skullbreaker challenge nie jest tylko zwykłą internetową zabawą. Jeżeli rodzice usłyszą o tym wyzwaniu w rozmowach swoich dzieci, powinni natychmiast zareagować, bowiem wyzwanie to może stanowić zagrożenie dla życia. Jak przekonuje w rozmowie z Today Mike Patrick z Nationwide Children’s Hospital, jednego z największych szpitali dziecięcych w USA, nie potrafimy przewidzieć jednoznacznych skutków upadku. Najpopularniejsze są złamania rąk i nadgarstków, ponieważ upadający stara się asekurować uderzenie, wyciągając ręce. Złamana ręka to jednak ten bardziej optymistyczny scenariusz.
Jak mówi Mike Patrick – Prawdopodobne jest uderzenie o ziemię podstawą czaszki. Wówczas możemy mówić o różnorakich obrażeniach – od urazu kości czaszki poczynając, na wylewie krwi do mózgu, na złamaniach kręgosłupa kończąc.
2. Benadryl Challenge
Benadryl to dobrze znany lek przeciwhistaminowy, który pomaga między innymi w leczeniu alergii i przeziębienia. Benadryl Challenge polega na tym, że uczestnik przyjmuje dużą dawkę benadrylu, nagrywa swoje wrażenia i udostępnia je na TikToku. Zażycie nawet najbardziej nieszkodliwych leków w dużej ilości może mieć katastrofalne skutki. Nie inaczej jest w przypadku benadrylu. Zbyt duża dawka leku prowadzi do halucynacji, problemów sercowo – naczyniowych oraz drgawek.
Ofiarą tiktokowego wyzwania jest m.in. Jacob Howard Stevens z Greenfield w stanie Ohio, który zmarł po zażyciu 12–14 tabletek benadrylu. W sierpniu tego roku 15-letnia dziewczyna z Oklahomy także zmarła po zażyciu śmiertelnej dawki benadrylu. W maju 2020 roku Szpital Dziecięcy Cook w Fort Worth w Teksasie podał w komunikacie prasowym, że przyjął do szpitala troje nastolatków, którzy również podjęli się challenge’u.
Także w 2020 roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków opublikowała notatkę na temat tego lekkomyślnego trendu. Jak wskazali w komunikacie – „przyjmowanie większych niż zalecane dawek difenhydraminy (Benadryl) – powszechnie dostępnego bez recepty leku na alergię, może prowadzić do poważnych problemów z sercem, drgawek, śpiączki, a nawet śmierci”.
Pozostając w temacie szkodliwych substancji na TikToku, kolejnym z wyzwań jest…
3. Śpiący kurczak challenge
Przepis na “śpiącego kurczaka” polega na zalaniu filetów syropem na kaszel, który w składzie ma pochodne morfiny i paracetamol, a następnie usmażenie mięsa na patelni. W Stanach Zjednoczonych trend ten stanowi duży problem, bowiem popularnym środkiem uzależniającym dla młodzieży jest tam tzw. lean – drink będący połączeniem słodkiego gazowanego napoju i syropu na kaszel z zawartością kodeiny. Viralowa popularność potrawy wymusiła jednak zdecydowaną reakcję lekarzy, ponieważ już samo jej przyrządzenie naraża na poważne problemy zdrowotne, które w konsekwencji mogą stać się przyczyną śmierci.
Amerykańska Agencja Żywności i Leków postanowiła zabrać głos w sprawie szkodliwości tiktokowego wyzwania. Jak mówi agencja – “Podgrzewanie leku może sprawić, że będzie on znacznie bardziej skoncentrowany, może również zmieniać jego właściwości na inne sposoby. Nawet jeśli nie jesz kurczaka, wdychanie oparów leku podczas gotowania może spowodować, że wysokie stężenie substancji dostanie się do twojego organizmu. To może nawet uszkodzić płuca“. Jak sam widzisz, “śpiący kurczak” niesie za sobą szereg naprawdę poważnych konsekwencji.
4.”Deo-Challenge”
Kolejnym z niezwykle szkodliwych i zagrażających życiu trendów jest “Deo-Challenge. Polega na wdychaniu jak największej ilości dezodorantu. Początkowo wyzwanie opierało się na tym, by jak najdłużej spryskiwać ręce dezodorantem przed kamerą, co doprowadzało do poparzeń i podrażnień skóry. Z czasem zasady gry ewoluowały. Obecnie w “Deo Challenge” chodzi o wdychanie dużych ilości dezodorantu, a co za tym idzie, doprowadzenie do utraty przytomności.
Na początku 2023 roku media obiegła informacja, iż w wyniku podjęcia wyzwania “Deo Challenge” śmierć poniosła 17-letnia Niemka. Do tragedii doszło 30 stycznia 2023 roku w ośrodku dla młodzieży w Nadrenii Północnej-Westfalii. W tamtym czasie dziewczyna przebywała na sześciotygodniowym turnusie rehabilitacyjnym.
Kilka miesięcy po tym , jak nastolatka zmarła, jej ojciec postanowił publicznie zabrać głos i porozmawiał z dziennikarzami portalu “Bild”. Twierdzi, że jego córka stała się ofiarą internetowego wyzwania, które cieszy się coraz większą popularnością wśród użytkowników TikToka.
5. “Scarf Game”
“Scarf Game” szczyt popularności osiągnął w czerwcu tego roku. Jednak powodem nie była spektakularność czy pomysłowość trendu, ale fakt, że zbiera on śmiertelne żniwo. “Scarf Game” polega na zawiązywaniu materiału odzieży wokół szyi, aż do momentu utraty przytomności. Jedną z ofiar tego challenge’u jest 16-letnia dziewczyna z Francji – Christy Sibali, która zmarła w wyniku podjęcia się “Scarf Game”. Ta gra jest jednym ze śmiertelnych wyzwań platformy, które pochłonęły w zeszłym roku życie kilku młodych osób.
Tik Tok najwyraźniej zareagował na tragedię, ponieważ obecnie, kiedy wpiszemy w wyszukiwarkę “scarf game”, otrzymamy komunikat o braku wyników.
Ten trend może prowadzić do wielu niebezpiecznych konsekwencji – może ograniczyć dopływ tlenu do mózgu, powodować drgawki, utratę przytomności czy inne poważne uszkodzenia wewnętrzne, a nawet śmierć.
Wielu młodych ludzi próbowało tego challenge’u, by zyskać przewagę w Internecie, jednak nie brali pod uwagę, że może zakończyć się to poważnymi konsekwencjami. Christy Sibali, która chciała sprawdzić swoją umiejętność wstrzymywania oddechu w “Scarf Game”, niestety udusiła się na śmierć. To zdarzenie jest kontynuacją schematu, wywołanego zagrażającymi życiu wyzwaniami, które stają się coraz bardziej popularne w aplikacji TikTok.
TikTok jest bardzo atrakcyjną platformą. Około 79% użytkowników uważa, że treści, które oferuje, są wyjątkowe, czy niezwykłe. Około 85% osób korzystających z aplikacji odkrywa za jej pośrednictwem nowy, podobający się im kontent, zaś prawie 84% użytkowników twierdzi, że na TikToku spotkało się z treściami, z którymi się utożsamiają.
Użytkownicy TikToka często kreują nowe trendy i poruszają ważne tematy, ale niektóre wyzwania na platformie stanowią ogromne zagrożenie. Jak więc widzisz, TikTok to nie tylko niewinne żarty, które można nagrywać w nieskończoność. W niektórych przypadkach wiążą się one z ryzykiem znacznego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci. Pamiętaj zatem, by zarówno TikToka oraz inne aplikacje traktować z dystansem, a przede wszystkim nie powielać i nie udostępniać dalej szkodliwych trendów. Materiał ten nie miał na celu demonizowania aplikacji i wszystkich tiktokowych twórców, lecz wskazanie jakie zagrożenia mogą się wiązać z nieodpowiedzialnym korzystaniem nawet z tak pozornie nieszkodliwej aplikacji. Koniec końców od użytkowników i ich odpowiedzialności zależy decyzja, czy warto podjąć się jakiegokolwiek challenge’u. Do usłyszenia w kolejnym odcinku.
Źródła:
1.A young boy was hospitalized after the TikTok ‘skull-breaker’ challenge (online), dostęp: https://www.insider.com/boy-hospitalized-after-trying-tiktok-skull-breaker-challenge-2020-3, [data dostępu: 9.10.2023].
2. Bizub W., Kim są użytkownicy aplikacji TikTok w Polsce? 13 milionów ludzi dołączyło do tego trendu (online), dostęp: https://wojciechbizub.pl/blog/tiktok-w-polsce/, [data dostępu: 9.10.2023].
3. Czym jest skull breaker? Ekspert: Grozi wylewem krwi do mózgu (online), dostęp: https://www.edziecko.pl/rodzice/7,79361,25726542,na-tiktoku-pojawilo-sie-nowe-wyzwanie-czym-jest-skull-breaker.html, [data dostępu: 10.10.2023].
4. Deodorant Challenge: Another viral trend? (online), dostęp: https://www.youtube.com/watch?v=OM64aG-FyVY, [data dostępu: 10.10.2023].
5. Fraser M., Jak TikTok wpływa na psychikę użytkowników? (online), dostęp: https://cyberdefence24.pl/cybermagazyn/cybermagazyn-jak-tiktok-wplywa-na-psychike-uzytkownikow, [data dostępu: 5.10.2023].
6. Nie róbcie “śpiącego kurczaka” z TikToka. Lekarze ostrzegają przed groźnym trendem (online), dostęp: https://noizz.pl/spoleczenstwo/spiacy-kurczak-wyjatkowo-niebezpieczny-trend-z-tiktoka-lekarze-ostrzegaja/315htpn, [data dostępu: 5.10.2023].
7. Ponad 30 statystyk TikTok, dane demograficzne i fakty na rok 2023 (online), dostęp: https://www.websiterating.com/pl/research/tiktok-statistics/, [data dostępu: 9.10.2023].
8. Teen dies from ‘Benadryl challenge’ on TikTok (online), dostęp: https://www.youtube.com/watch?v=wrcQ-zi2Ebo, [data dostępu: 5.10.2023].
9. TikTok – najciekawsze statystyki [2023] (online), dostęp: https://passport-photo.online/pl/blog/tiktok-statystyki/, [data dostępu: 9.10.2023].
10. TikTok’s NyQuil Chicken EXPLAINED (online), dostęp: https://www.youtube.com/watch?v=As_hiwbWwYU, [data dostępu: 10.10.2023].
11. Top 6 Dumb Tik Tok Trends (online), dostęp: https://lwhspress.com /2754/student-life/top-6-dumb-tik-tok-trends/, [data dostępu: 10.10.2023].
12. To popularne wyzwanie z TikToka jest śmiertelnie niebezpieczne (online), dostęp: https://www.poradnikzdrowie.pl/aktualnosci/to-popularne-wyzwanie-z-tiktoka-jest-smiertelnie-niebezpieczne-ojciec-zmarlej-17-latki-ostrzega-aa-ftFs-4iF5-hqVw.html, [data dostępu: 9.10.2023].
13. Tragedy as girl, 16, ‘dies while taking part in dangerous Scarf Game on TikTok’ (online), dostęp: https://www.mirror.co.uk/news/world-news/tragedy-girl-16-dies-taking-30200630, [data dostępu: 9.10.2023].
14. Viral TikTok ‘Benadryl Challenge’ Claims Life of 13-Year-Old Boy (online), dostęp: https://www.psychiatrist.com/news/viral-tiktok-benadryl-challenge-claims-life-of-13-year-old-boy/, [data dostępu: 5.10.2023].