Oficjalny sklep kanału Nie wiem, ale się dowiem!

Współcześni mężczyźni wyglądają jak dzieci?

Jak to się stało, że potomkowie mężczyzn walczących na wojnach, dzisiaj są femboyami na TikToku?

W Internecie mnóstwo jest memów, że kiedyś to było. Lepsze czasy, bardziej wytrzymali ludzie, zupełnie inne wychowanie i w ogóle wszystko było jakieś *lepsze*.

Źródło: https://memy.pl/mem/366465/Kiedys_vs_dzisiaj 

Ale…

jak się okazuje, ludzie wtedy też wyglądali jakoś inaczej. Starzej? Bardziej poważnie? Czy nie macie czasem wrażenia, że nasze społeczeństwo wygląda młodziej, niż jeszcze te kilkadziesiąt lat temu?

Źródło: https://wykop.pl/link/6735921/czy-ludzie-w-tym-samym-wieku-wygladali-kiedys-starzej/komentarz/107778703/komentarz

Możesz spróbować znaleźć zdjęcie swojego dziadka z czasów, kiedy miał nieco ponad 20 lat. Wygląda prawdopodobnie na bardziej “spracowanego”, a na pewno wygląda też nieco poważniej, niż Ty w tym samym wieku.

Źródło: https://joemonster.org/art/48906

No i te memy, jak kiedyś wyglądali czterdziestolatkowie, a jak wyglądają teraz. Dzisiejszy odcinek to nie tylko *po prostu* zabawne porównania, ale i refleksja nad zmianami, jakie zaszły w naszym stylu życia i podejściu do starzenia się.

Oto nitka na Twitterze, w której jedna z osób zadaje pytanie: czy ludzie kiedyś wyglądali starzej, nawet będąc w bardzo młodym wieku?

Źródło: https://twitter.com/BMcCarthy32/status/1210350854571585537 

I jest tam mnóstwo przykładów, że faktycznie tak było. Jeden z użytkowników napisał, że to są jego rodzice w wieku 23 lat.

Źródło: https://twitter.com/rockiepie258/status/1210355345299689472

Tutaj mamy aktorów “Czterdziestolatka”. Andrzej Kopiczyński, grający tę rolę faktycznie miał 40 lat. Anna Seniuk miała tu 32 lata.

Źródło: https://wykop.pl/link/6735921/czy-ludzie-w-tym-samym-wieku-wygladali-kiedys-starzej/komentarz/107777855/z-naszego-podworka-fajnym-przykladem-jest-czterdziestolatek-andrzej-kopiczynski

A tu Jan Himilsbach w wieku 39 lat:

Źródło: https://wykop.pl/link/6735921/czy-ludzie-w-tym-samym-wieku-wygladali-kiedys-starzej/komentarz/107777855/z-naszego-podworka-fajnym-przykladem-jest-czterdziestolatek-andrzej-kopiczynski#107779223

Jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd? 

Rozdział 1: Przeszłość

Jeśli przyjrzysz się zdjęciom mężczyzn z lat 50.,60., czy 70. zauważysz, że wówczas ludzie wyglądali nieco inaczej niż teraz.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rolnictwo_w_Polsce 

https://www.youtube.com/watch?v=dsyQufiWhio [0:59 – 1:03]

Codzienne życie ówczesnego społeczeństwa było pełne wyzwań nieco innych od tych, które mamy dzisiaj. I doskonale znamy to z opowieści naszych dziadków.

Źródło: https://jasnastrona.com/articles/18-zdjec-ktore-dowodza-ze-kiedys-ludzie-starzeli-sie-szybciej-niz-obecnie-2248/

Źródło: https://jasnastrona.com/articles/18-zdjec-ktore-dowodza-ze-kiedys-ludzie-starzeli-sie-szybciej-niz-obecnie-2248/ 

Jeszcze nie tak dawno, czterdziestolatek wyglądał jakby miał za sobą większość życia. Fizyczna praca od świtu do zmierzchu, brak wygód, brak dostępu do medycyny estetycznej i zaawansowanej pielęgnacji – to wszystko sprawiało, że starzenie się (w cudzysłowie) “na oko” postępowało o wiele szybciej. 

Współczesny przedsiębiorca w porównaniu do rolnika prowadzącego gospodarstwo kilkadziesiąt lat temu prawdopodobnie ma od niego więcej stresu (współczesne tempo życia zdecydowanie nas nie oszczędza), ale ma też narzędzia, które są w stanie mu pomóc w prowadzeniu biznesu i tym samym ograniczyć tempo pojawiania się siwych włosów.

Cenne minuty każdego dnia da się zaoszczędzić dzięki platformie Odoo, z poziomu której można prowadzić całą firmę. A zaoszczędzony czas polecam wykorzystać na sen, trening albo inne aktywności, hamujące starzenie. 

I nie bez przyczyny o tym wspominam, bo współcześnie stres i pęd życia w pogoni za statusem materialnym odbija się na naszym zdrowiu – nie tylko psychicznym, ale również fizycznym (w końcu stres to jeden z głównych czynników przyspieszonego starzenia). Dlatego warto szukać sposobów ułatwiających prowadzenie sobie firmy. Ostatnio pokazywaliśmy jak zrobić stronę internetową, a czy wiecie, że stworzenie prawdziwego sklepu e-commerce jest równie łatwe? Gdy mamy już stronę, dodajemy opcje “sklep” i już możemy dodawać produkty, które chcemy sprzedawać. Na platformie Odoo z poziomu głównego panelu masz dostęp do najważniejszych narzędzi, takich jak email marketing, księgowość, sklep internetowy czy statystyki stanów magazynowych i sprzedaży. Możesz mieć te wszystkie rzeczy w różnych miejscach i za każdy program płacić osobno, a możesz mieć je w jednym miejscu i załatwiać wszystko jedną subskrypcją. Link w opisie i w komentarzu.  

Kiedy patrzymy na zdjęcia z dawnych lat, widzimy twarze ludzi, którzy mimo młodego z dzisiejszej perspektywy wieku, nosili na sobie ciężar życia. Bez nowoczesnych kosmetyków, filtrów przeciwsłonecznych i odpowiedniej dbałości o siebie, ich skóra starzała się o wiele szybciej, niż dzieje się to teraz.

Ale jak się okazuje, taki wygląd ludzi nie musiał zależeć jedynie od stylu życia, czy dostępu do medycyny. 

Duża rolę odgrywa tu również powierzchowność. Oglądając seriale i filmy sprzed kilku dekad, pewnie zauważyłeś, jak wyglądają ich bohaterowie – w jaki sposób są ubrani, umalowani czy uczesani. To też wpływa na nasze postrzeganie ludzi z tamtych czasów. Przez modę, która jest czymś płynnym i co chwilę się zmienia, dzisiejsi równolatkowie wydają się nam młodsi i mniej poważni w porównaniu z rówieśnikami z przeszłości.

Gdybyśmy ludziom z przeszłości nadali cechy wyglądu, które obecnie są modne, to zobaczymy, że ci ludzie z przeszłości mogliby wyglądać tak jak ci współcześni. Chociażby przez odpowiedni makijaż, zmianę fryzury, czy sposobu ubierania się. Owa powierzchowność może zrobić naprawdę sporą różnicę. Dziś kładziemy ogromny nacisk na to, aby po prostu nie wyglądać staro. I nie chodzi tu o wiek biologiczny, lecz stricte o wygląd. Stąd tak wielka popularność branży beauty, która próbuje zaspokoić coraz bardziej widoczną potrzebę – potrzebę bycia pięknym i młodym… no przynajmniej powierzchownie. 

Warto też zauważyć, że standardy piękna i społeczne oczekiwania były kiedyś zupełnie inne. Ludzie nie dbali o swój wygląd tak, jak my to robimy dziś. To nie tak, że ludzie nie szukali sposobów, aby utrzymywać młody wygląd. Po prostu możliwości były mniejsze:

  • np. finansowe, bo przecież były ważniejsze wydatki niż dbanie o cerę,
  • wiedza na temat przeciwdziałania się starzeniu, do której dostęp nie był aż tak powszechny,
  • a także branża beauty nie była tak ogromna, jak współcześnie. 

Dawniej, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, mieli zupełnie inne podejście do pielęgnacji i wyglądu. Używanie kremów, zabiegi kosmetyczne, czy wizyty w SPA nie były tak powszechne jak obecnie. Codzienna pielęgnacja skóry zazwyczaj ograniczała się do mydła i wody, a takie pojęcie jak *rutyna pielęgnacyjna*, było praktycznie nieznane.

Ponadto, w przeszłości bardziej ceniono naturalność i dojrzałość, a zmarszczki czy siwe włosy były traktowane jako oznaka doświadczenia i mądrości, a nie coś, co trzeba ukrywać czy zwalczać. Dużą rolę w tym, jak obecnie postrzegamy starość, ma presja mediów i promowana przez nie kultura młodości. O tym jednak więcej w dalszej części odcinka. 

Rozdział 2: Teraźniejszość

Wraz z postępem technologicznym, wkroczyliśmy w nową erę, w tym także w kontekście wyglądu. Jego rewolucja nastąpiła, kiedy pojawiły się m.in.: nowoczesna medycyna, rozwój kosmetologii, ale też zmiana stylu życia.

Obecnie mamy o wiele łatwiejszy dostęp do wszelkiego rodzaju kosmetyków, nie wspominając o zabiegach medycyny estetycznej. Prawidłowo ułożona pielęgnacja, a do tego starannie nałożony makijaż, pasujący do urody może serio zdziałać cuda. Sprawi np., że przebarwienia zostaną zakryte, cera się wygładzi, a drobne zmarszczki staną się mniej widoczne. Natomiast stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym może samo w sobie spowalniać proces starzenia się skóry

Co zresztą można zauważyć na tych zdjęciach. Mamy tu siostry bliźniaczki. Jedna z nich regularnie używała filtra przeciwsłonecznego, a druga w ogóle z niego nie korzystała. Obie na tym zdjęciu mają 61 lat.

Źródło: https://hudabeauty.com/us/en_US/blog-the-ultimate-guide-to-spf-41867.html 

Poza tym medycyna estetyczna też pomaga dłużej zachować młody wygląd. Salony kosmetyczne oferują naprawdę mnóstwo zabiegów. Botoks, wypełniacze, lasery, a także mniej inwazyjne zabiegi, jak mikrodermabrazja czy peelingi chemiczne, są teraz łatwo dostępne i coraz bardziej popularne. 

Warto też wspomnieć, że w ostatnich dekadach medycyna, higiena i profilaktyka zrobiły ogromne postępy. Lepsze warunki życia, dostęp do szczepień, leków i opieki zdrowotnej sprawiły, że żyjemy dłużej. Nawet opieka dentystyczna, która dziś jest oczywistością, stoi na znacznie wyższym poziomie. Pamiętajmy jednak, że taka opieka to nie tylko kwestia wyglądu zębów. Bowiem zdrowe zęby to także mniej problemów zdrowotnych. Gdy znikają problemy stomatologiczne, znikają też kolejne czynniki, które mogły nas postarzać.

Obecnie zauważamy zmiany także w sposobie żywienia. Kiedyś diety były mniej różnorodne, a ludzie nie wiedzieli tyle o zdrowym odżywianiu i jego wpływie na wygląd. Dziś mamy mnóstwo informacji i produktów, które pomagają nam dbać o zdrowie i o to, jak wyglądamy. Regularne ćwiczenia, zbilansowana dieta pełna antyoksydantów, suplementy – to wszystko sprawia, że wyglądamy młodziej.

W obecnych czasach mamy też wyższy standard życia. Na to jak obecnie starzeją się ludzie, ma wpływ fakt, że wiele zajęć wyniszczających dla ciała zostało zastąpione przez maszyny. Nie jest zaskoczeniem, że osoba, która pracuje w biurze, ma odpowiednią dietę, regularnie śpi i unika używek, będzie *w cudzysłowie* trzymała się lepiej, niż przeciętny pracownik fizyczny sprzed kilku dekad. 

Prawdziwym symbolem teraźniejszości i tego, co ona nam oferuje jest Krzysztof Ibisz, dla którego czas się zatrzymał i który ma 59 lat.

Mamy też Kubę Wojewódzkiego, który w tym momencie ma niemal 61 lat.

Bejsbolówka, trampki i modne fity. Ktoś kto nie wie, ile Kuba ma lat, mógłby się nabrać na to, że jest młodszy przynajmniej o połowę.

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/kuba-wojewodzki-ile-zarabia-restauracja-niewinni-czarodzieje-trzy-zero 

Ale nie ma się co dziwić, że współcześni ludzie tak wyglądają. Dużą w tym rolę mają, jak pewnie się domyślacie, social media oraz współczesne wzorce kulturowe

W dzisiejszych czasach celebryci, media społecznościowe i przemysł kosmetyczny wywierają ogromną presję na utrzymanie młodzieńczego wyglądu. Wzorzec ten obejmuje gładką skórę, wysportowaną sylwetkę i po prostu – młodzieńczy wygląd.

Przekaz w social mediach, czy reklamach jest prosty. Poczuj się młodo. I nie jak jakiś w cudzysłowie “marny czterdziestolatek”, tylko jak ktoś, kto ma przed sobą całe życie. Natomiast samo starzenie się jest stygmatyzowane i jest to jakiś powód do wstydu. 

Ale czy faktycznie tak powinno być?

Rozdział 3: Przyszłość


Wyobraź sobie, że mamy 2050 rok i nie ma starych ludzi. Wszyscy są zawsze młodzi i piękni.

Na początku taka wieczna młodość może brzmieć świetnie. No bo kto nie chciałby zatrzymać czasu, cieszyć się świetnym wyglądem i młodzieńczą energią przez całe życie? To marzenie wielu z nas, ale czy taka rzeczywistość rzeczywiście byłaby tak idealna?

Choć wieczna młodość brzmi kusząco, starzenie się ma też swoje zalety. Spójrzmy na aktorów, którym pomogła… starość. Kariery wielu artystów wystrzeliły dlatego, że wyglądali dojrzalej i bardziej poważnie.

Punktem zwrotnym w karierze Samuela L. Jacksona była rola Julesa w „Pulp Fiction”. Gdy film zadebiutował w Cannes, Jackson miał 46 lat. Kiedy Steve Carell zaczął grać Michaela Scotta, miał 43 lata. Natomiast Christoph Waltz dostał przełomową dla niego rolę w “Bękartach wojny”, kiedy miał 51 lat i od tej pory zdobył dwa Oscary.

Starość może być więc ogromnym atutem i nie powinniśmy się jej wstydzić. Wiek daje bowiem doświadczenie, dojrzałość i autentyczność, które są nieocenione w wielu dziedzinach życia, nie tylko w aktorstwie.

Dobrym na to przykładem jest także film pt. “Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” w reżyserii Davida Finchera. Mamy tam historię mężczyzny, który rodzi się jako starzec i z każdym dniem młodnieje. Przeżywanie życia od starości do młodości zmienia sposób, w jaki Benjamin doświadcza relacji i emocji. Ponieważ jego młodniejące ciało nieuchronnie prowadzi do utraty bliskich, którzy starzeją się w tradycyjny sposób. 

Motyw starości i przemijania jest więc centralnym elementem filmu. Jaką lekcję możemy z niego wyciągnąć? Przede wszystkim taką, że bez względu na kierunek starzenia, czas nieubłaganie mija i warto zaakceptować tę nieuchronność losu. 

Starość jest naturalnym etapem życia, który niesie ze sobą wiele wartości. Zbierając doświadczenia, osiągamy mądrość, którą trudno byłoby zdobyć w młodości. Nasze życiowe przeżycia, zarówno sukcesy, jak i porażki, kształtują naszą osobowość i uczą nas, jak radzić sobie z życiowymi wyzwaniami. 

Natomiast wieczna młodość mogłaby prowadzić do powierzchownej oceny wartości człowieka, skupiając się jedynie na wyglądzie zewnętrznym, a nie na wewnętrznej dojrzałości i doświadczeniu.

Dlatego cieszmy się że nie żyjemy w fatalnej przeszłości, ani w futurystycznej przyszłości. Choć współczesny świat oferuje wiele, by wyglądać młodo, warto pamiętać o istotnej wartości, jaką niesie za sobą starzenie się. To, jak wyglądamy, zależy nie tylko od technologii i medycyny, ale także od naszego podejścia do życia. Starość też może być wartościowa, a każda zmarszczka, czy siwy włos to przede wszystkim świadectwo doświadczenia i mądrości, których nie da się zastąpić wieczną młodością.

A Wy jak oceniacie współczesnych mężczyzn?

Źródła:

1.Causes of death: Examining effects on life expectancy (online), dostęp: https://www.healthdata.org/research-analysis/library/causes-death-and-their-effects-life-expectancy, [data dostępu: 28.06.2024].

2. Czy ludzie kiedyś starzeli się dużo szybciej niż teraz? Internauci udowadniają, że tak (online), dostęp: https://joemonster.org/art/48906, [data dostępu: 28.06.2024].

3. Grygiel B., Czy ludzie kiedyś rzeczywiście starzeli się szybciej? (online), dostęp: https://www.eskarock.pl/radar/czy-ludzie-kiedys-rzeczywiscie-starzeli-sie-szybciej-aa-MpFS-p57x-GNpP.html, [data dostępu: 28.06.2024].

4. Kowal A., Dlaczego ludzie na dawnych zdjęciach wydawali się starsi? (online), dostęp: https://www.focus.pl/artykul/dlaczego-ludzie-dawniej-wygladali-na-starszych, [data dostępu: 28.06.2024].

5. Nigdy nie jest za późno na sławę. Aktorzy i aktorki, którzy odnieśli sukces po 40-tce, 50-tce i 60-tce (online), dostęp: https://kultura.onet.pl/film/wiadomosci/nigdy-nie-jest-za-pozno-na-slawe-aktorzy-i-aktorki-ktorzy-odniesli-sukces-po-40-tce/08h836j, [data dostępu: 28.06.2024].

6. Yegorov Y.E., Poznyak A.V., Nikiforov N.G., The Link between Chronic Stress and Accelerated Aging “Biomedicines” 2020; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7400286, [data dostępu: 28.06.2024].

7. 18 zdjęć, które dowodzą, że kiedyś ludzie starzeli się szybciej niż obecnie (online), dostęp: https://jasnastrona.com/articles/18-zdjec-ktore-dowodza-ze-kiedys-ludzie-starzeli-sie-szybciej-niz-obecnie-2248, [data dostępu: 28.06.2024].

Jak Coca-Cola zniszczyła Meksyk?

Kupując napój w polskim sklepie, rzadko zastanawiasz się nad tym, co robi koncern, który produkuje to, co właśnie pijesz. Nie myślisz na co dzień o tym, co się dzieje na drugim końcu świata. Ale dzisiaj pokażemy Wam jak globalne korporacje, których produkty widzisz na półkach swojego osiedlowego sklepu, mogą wpływać na życie ludzi w najodleglejszych zakątkach świata.

Czytaj więcej »

Dlaczego prawica przejmuje Europę?

Niemiecka AfD stała się drugą partią w Niemczech. We Francji wybory wygrywa Zjednoczenie Narodowe. W Polsce trzecią siłą polityczną okazała się Konfederacja. Oprócz tego prawicowe siły osiągnęły wysokie wyniki we Włoszech, Austrii, Belgii… i można by tak jeszcze wymienić kilka państw. Europa skręca w prawo. Pytanie brzmi – dlaczego?

Czytaj więcej »

Milionerzy mają z Ciebie bekę

Decyzja Unii o zakazie aut spalinowych. Strefy czystego transportu. Papierowe słomki i te irytujące zakrętki od butelek… a elity zlatują się prywatnymi samolotami na eko – eventy, żeby rozmawiać o ratowaniu planety. W tym odcinku poruszymy temat przenoszenia ‘ekologicznej’ odpowiedzialności na słabszych. Zastanowimy się także, jaki wpływ na obecną sytuację mają pojedyncze jednostki.

Czytaj więcej »

Kompleks FAJNOPOLAKA – narodowa trauma

Fajnopolacy. Stereotyp wielkomiejskiej klasy średniej, która zamiast schabowego z ziemniaczkami wybiera sushi i ramen. Oczywiście jest to zestaw cech stereotypowych, których nie można przypisać każdemu… a jednocześnie każdy z nas zna kogoś, kto takie cechy przejawia. Ale to na pewno nie jesteś Ty, prawda?

Czytaj więcej »

Teorie spiskowe influencerów

Czym są smugi chemiczne, widoczne na niebie i czy faktycznie mogą być zabójcze, jak przekonują niektórzy? I co najważniejsze – dlaczego ludzie wierzą w takie rzeczy? O tym w dzisiejszym odcinku.

Czytaj więcej »