Oficjalny sklep kanału Nie wiem, ale się dowiem!

Kogo promuje Wardęga i Boxdel?

W przestrzeni internetowej co jakiś czas pojawiają się nowe osoby, które wchodzą do mainstreamu i zyskują znajomości czy rozpoznawalność wśród najpopularniejszych Influencerów. Taki debiut zaliczył ostatnio Psychotrop, a to wszystko dzięki zaproszeniu do “Aferek”, z Boxdelem i Wardęgą na czele [17:10 – 17:22]. Warto zaznaczyć, że zasięg tego programu to 40 tys. widzów na żywo, zaś ogólne dotarcie to setki tysięcy wyświetleń oraz prawie 550 tys. subskrypcji.

Wróćmy jednak do Psychotropa. Przed słuchaczami przedstawia się on jako komentator, tiktokowy detektyw lub osoba, która ujawnia oszustwa internetowych person.

Psychotrop wystąpił w programie tuż po aferze, którą rozpoczął, udostępniając intymne nagranie Popka z psem. Patrząc po komentarzach, widowni spodobał się występ Psychotropa. Przeczytam teraz kilka opinii, znalezionych pod tym materiałem:

“Przyznam, że Psychotrop dobrze wypadł. Pasuje do formatu Aferek”.
“Mam nadzieję że to początek boosta Psychotropa. Fajnie się go ogląda. Lubię go”.
“Wbrew powszechnej opinii Psychotrop potrafi mówić,, ludzkim głosem”.
“Psychotropa poproszę częściej! Dobrze się ogląda”.

Można zatem powiedzieć, że nowy gość Aferek bardzo dobrze zaprezentował się obok Wardęgi i Boxdela. W samym programie nie było o nim ani jednego, negatywnego słowa. Wtem, w sekcji komentarzy można odnaleźć jeden dziwny komentarz, mianowicie:

“Psychotrop jak to czytasz to opowiedz coś o bieganiu z nożem po klubach w oln”.


Nieee… Przecież to niemożliwe, że Boxdel, kreujący się na człowieka, który przeszedł transformację oraz Wardęga, kształtujący swój wizerunek jako osoby, stojącej w obronie bezpieczeństwa w “Polskim Internecie”, mogli przyjacielsko gawędzić sobie z jakimś nożownikiem w programie… To jest na pewno pomówienie. Przecież Wardęga nigdy nie promowałby w programie kogoś, kto jest nożownikiem, prawda?

Jeśli spotykanie się z nieletnimi jest potępiane w Internecie, to również ataki z użyciem ostrego narzędzia nie  powinny być traktowane jako zwykła wpadka. Napisz w komentarzu, jak oceniasz moralnie takie zachowanie.

Dlatego w dzisiejszym odcinku prześwietlimy tajemniczego gościa Boxdela i Wardęgi. W końcu  wypadałoby wiedzieć, kogo popularni influencerzy promują swoimi twarzami i nazwiskami. 

Aby przybliżyć postać Psychotropa, musimy cofnąć się w czasie. Psychotrop zaczynał swoją karierę w internecie jako “HST Djobeł” – raper podgatunku horrorcore, który łączył dodatkowo z psychorapem. Początkowo był artystą, grającym w podziemiach, lecz w 2013 roku dołączył do wytwórni płytowej Liroya o nazwie D3F.

Jego kariera nie nabrała wówczas rozpędu, ponieważ wylądował w więzieniu. Jak możemy przeczytać w jednym z artykułów: 

“Między mężczyznami wywiązała się szamotanina i Alan G. zadał kuzynowi swojej dziewczyny cztery ciosy w klatkę piersiową”.


Tuż po wyjściu z więzienia, udostępnił on w sieci fragment uzasadnienia wyroku w swojej sprawie. Czytamy w nim m.in., że raper działał świadomie z chęcią spowodowania ciężkich obrażeń ciała.

W tym momencie możesz zastopować sobie film i przeczytać całość uzasadnienia.



Źródło: https://glamrap.pl/hst-djobel-wyszedl-po-3-latach-z-wiezienia/

Alan G. tak skomentował to uzasadnienie: – Horrorcore jednak to nie tylko fikcja literacka co chłopaki?

Po odsiadce raper zmienił pseudonim na Psychotrop i wiele osób mogłoby pomyśleć, że przeszedł pomyślnie resocjalizację i nigdy nie dotknie już noża.

Niestety, w tym momencie muszę zawieść osoby wierzące w happy end. O raperze było głośno w ogólnopolskich portalach newsowych, takich jak “Super Express”, “Radio Eska”, “Pudelek”, czy “natemat”. Pisano o nim wtedy, że podciął sobie żyły podczas transmisji na żywo. Jak wówczas tłumaczył na portalu Glamrap.pl, “to miał być rytuał przejścia, a nie samobójstwo”.

A co najbardziej przerażające, Psychotrop ranił mężczyznę nożem za komentarze na jego temat, umieszczane w Internecie. Niestety, to nie pomyłka. Alan G. za niepochlebny komentarz w Internecie postanowił zaatakować jednego z internautów. 


Jak informuje olsztyński oddział Gazety Wyborczej:

“26 lipca pod jednym z barów na Starym Mieście w Olsztynie doszło do incydentu z użyciem niebezpiecznych narzędzi. Do kilkunastoosobowej grupy podszedł mężczyzna z nożem, którego rozpoznano jako Psychotropa. Napastnik chciał ranić swoją ofiarę w głowę. Nie udało mu się to, bo znajomi szybko obezwładnili Psychotropa. Zebrali się w kółko, a następnie poturbowali” – czytamy na łamach Gazety Wyborczej.

Wezwana na miejsce policja obezwładniła napastnika. 25-latek, który był pod wpływem alkoholu, zaatakował wówczas funkcjonariuszy i został zatrzymany na 48 godzin. – “Naruszył nietykalność cielesną funkcjonariuszy policji oraz ich znieważył, w związku z czym został zatrzymany”. – mówi mł. asp. Izabela Kołpakowska z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Alanowi G. postawiono zarzuty, a w sprawie napaści prowadzone jest postępowanie.

Jeśli myślisz, że to tylko plotki w Internecie, to sama Prokuratura Okręgowa w Olsztynie potwierdziła  doniesienia medialne.

“W odpowiedzi na Pani zapytanie  z dnia 31 stycznia 2024r […] podejrzanemu przedstawiono zarzut popełnienia czynu uszkodzenia ciała oraz naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego oraz znieważenie funkcjonariusza publicznego.”


Po tych wszystkich wydarzeniach, w 2021 roku Psychotrop dostał możliwość walki na gali MMA VIP2, promowanej przez Marcina Najmana. Podczas przeszukania okazało się, że miał przy sobie ostre narzędzie [0:18-0:30].

W 2023 roku Psychotrop wystąpił gościnnie na kanale WuwunioTV.

Naszym zdaniem wielokrotnie próbował wykorzystywać nieporadnych życiowo ludzi, by się na nich wybić. Oto przykłady – mężczyzna odwiedził Konowicza i nagrał z nim film. Był też częścią uniwersum Eli G., retransmitując jej streamy i jak donoszą Wirtualne Media, zacytuję go: “obiecał widzom, i sobie, że dopóki jej kanał nie zostanie zamknięty, będzie jej rzucał kłody pod nogi”. Nawet zdarzały się sytuacje, gdzie uderzył kogoś słabszego, czyli np. partnera Eli G. 

Warto także wspomnieć o tym, jak on sam chwali się przygodami z filmami i transmisjami na żywo dla dorosłych[1:01:30].

Można zatem podsumować działalność w Internecie Psychotropa w następujący sposób: jest to niezłomny poszukiwacz uwagi.

A jak zachował się Psychotrop po tym, jak ludzie pokazali swoje zaniepokojenie na Twitterze? 

Użytkownik @adaśkropka wrzucił niepokojące artykuły na swój profil, na co Psychotrop zareagował emocjonalnie. “Groźby fakt, zdarzały się do takich śmietników jak ty” – napisał influencer.

Źródło: Twitter.com

Widać jak bardzo niestabilny emocjonalnie jest ten tiktokowy detektyw, że od razu odpowiada atakami słownymi i agresją. Tak jak Boxdel i Wardęga mogą czuć się bezpieczni, bo otworzyli mu drzwi do internetowej kariery, tak inni twórcy, którzy nie są dla niego tak przychylni  będą musieli się zmagać z jego uszczypliwością.


Pytając jako Nie wiem, ale się dowiem! innych twórców, czy mogliby poruszyć sprawę tej osoby, wprost powiedzieli, że boją się o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Dlatego takie metody będą skuteczne dla większości, bo ludzie nie chcą sobie babrać rąk, nagłaśniając to zjawisko.

Psychotrop robił wiele rzeczy, żeby w końcu zaistnieć i zostać zauważonym. I można powiedzieć, że mu się to udało. Publikując film z incydentem, dotyczącym Popka, złamał prawo, rozpowszechniając ten film i jego nagi wizerunek bez zgody rapera. Ale jak widzimy, to go nie powstrzymało. Ten incydent umożliwił Psychotropowi promocję od Boxdela i Wardęgi, więc tak jak widać  – koniec końców się opłacało.
Opłacało się tak, że następnego dnia znowu wrzucił upokarzające prywatne wiadomości influencera Żabsona z Fagatą. I jeśli ten model działa, czyli udostępnia intymne nagrania i wiadomości nawet bezprawnie, ale dzięki temu zyskuje przychylność największych twórców, to będzie robił to dalej. 


Dzisiaj Psychotrop kreuje się na detektywa i chce demaskować złych ludzi, ale pytanie brzmi: Czy to na pewno odpowiednia osoba do rozliczania innych?

To jest całkiem przerażające zjawisko, że dla osób, mających duży wpływ społeczny, głównym wyznacznikiem wartości innych jest to, czy są aktualnie w trendach. Ktoś jest “trendy”, to bierzemy go do programu i robimy na tym zasięgi – mógł pomyśleć Boxdel. Jednak w takich przypadkach to, czy ktoś chwilowo jest popularny i na czasie, nie powinno być jedynym wyznacznikiem umieszczenia go w programie. To jednak nie dla wszystkich jest takie oczywiste.

Oportunistyczna moralność influencerów staje się coraz bardziej niepokojącym zjawiskiem, gdyż wpływ na społeczeństwo staje się uzależniony głównie od tego, czy dana osoba jest postrzegana jako “trendy”. W dzisiejszym, cyfrowym świecie, gdzie liczba obserwujących i lajków stanowi walutę SUKCESU i WPŁYWU, niektórzy influencerzy mogą być skłonni podążać za chwilowymi trendami, nawet kosztem wartości moralnych czy społecznej odpowiedzialności. Bo koniec końców, nikt nie bierze odpowiedzialności za to, co się dzieje i jakie będą ewentualne konsekwencje takich czynów. 

To jest ten toksyczno-oportunistyczny mechanizm aktualnych mediów. Nazywam go Trójkątem promocji w Polskim Internecie, składającym się z trzech wierzchołków: 

1)Pierwszy to gale freakfightowe i konferencje,
2)Drugi to kanały komentujące na YouTube i wywiady

3) Zaś trzeci wierzchołek to wszelkiej maści portale plotkarskie, profile na Twitterze czy strony newsowe.

Gdy jako postać wchodzisz do tego ekosystemu, promocja zazwyczaj sama się kręci, bo wystąpisz w jednym miejscu, następnie ktoś Cię skomentuje, a różne portale i profile na Twitterze podadzą to dalej.
Można osiągać takim sposobem bardzo łatwo dotarcie do setek tysięcy ludzi, a następnie budować swoją rozpoznawalność i zbierać obserwujących.

Każda działalność, znajdująca się w Trójkącie Promocji, ma z tego określone profity. Niezależnie, czy myślimy o kanale commentary, profilu na Twitterze czy portalach plotkarskich. Każdy na tym korzysta, dlatego mało kto mówi w Internecie: stop, nie promujmy tej lub tamtej osoby, bo to nieodpowiedzialne społecznie.

Wardęga i Boxdel, którzy zapewniają gościnny występ w swoich kręgach Psychotropowi, zapewnili mu także wejście do tego trójkąta. Obecność w nim może obecnie wykorzystać na wiele sposobów. Wystąpił w programie, wybrane profile zaczęły robić shorty z jego występu na Twitterze, za chwilę zacznie być zapraszany do innych programów, a może nawet dostanie kolejną propozycję walki. Pokazując się obok Boxdela i Wardęgi, zwiększył swoją pozycję medialną. I tak to się snowballuje. Szkoda tylko, że w złą stronę.

Jako społeczeństwo powinniśmy przemyśleć kwestię tego, czy aby na pewno Nożownik powinien być głosem ludu. Bo jeśli jego głos się liczy i ogląda to 40 tys. osób na żywo, to jakiś ojciec może pomyśleć: hej, nie chcę żeby moje dzieci dojrzewały, narażone na wpływ takich ludzi

Tak jak rodzice nie chcieliby, żeby ich dzieci na co dzień spotykały nożownika, tak niestety są one na niego narażone w Internecie – na TikToku, Instagramie czy YouTube. I to przy aprobacie ludzi, którzy mają wyrobioną pozycję w Internecie, tak jak w przypadku Wardęgi i Boxdela.

W świecie online, gdzie zawartość jest stale generowana i udostępniana, niektórzy twórcy mogą być skłonni pójść na kompromisy etyczne oraz przymykanie oczu na złe rzeczy, w celu przyciągnięcia większej liczby widzów, subskrybentów, czy nowych znajomości. I właśnie to zrobił Psychotrop. Nie zyskał popularności ciężką pracą nad swoim pomysłem, tylko latami robił różne kontrowersyjne rzeczy w poszukiwaniu okazji, żeby dostać się do grona największych Influencerów. Najgorsze jest jednak to, że ci wpływowi influencerzy bezrefleksyjnie przyjęli go z otwartymi rękami, nawet nie zadając mu jednego, niewygodnego pytania.

A do Ciebie, drogi widzu, apeluję – wspieraj twórców, którzy mają jakiś pomysł na siebie i robią wartościowy kontent, bo być może kiedyś zostaną wyparci właśnie przez takie osoby jak Psychotrop. Kiedy decydujemy się wspierać twórczość, opartą na wartościach, przyczyniamy się do kreowania zdrowszej i bardziej wartościowej przestrzeni online.

Źródła:

1.Czuma B., “Idę na wojnę z szatanem”. Patostreaming w internecie nadal ma się dobrze (online), dostęp: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wojna-z-szatanem-patostreaming-internet-gural-rafatus-marlenka-pobicie, [data dostępu: 04.02.2024].

2. Diabeuu odwiedził Krzyśka (online), dostęp: https://youtu.be/jEDF2N2cyKI?si=JW6MnhdLjYafkNtf, [data dostępu: 05.02.2024].

3. FAGATA ŻABSON LEAK – Afera Popek, Goats, Lexy ostro o Nikicie, Budda (gość. Wardega & Psychotrop) (online), dostęp: https://www.youtube.com/watch?v=ddANIfLYxbE, [data dostępu: 04.02.2024].

4. Görke I., Raper, który podciął sobie żyły na wizji, zaatakował mężczyznę, a później policjantów (online), dostęp:https://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/7,48726,25072238,raper-ktory-podcial-sobie-zyly-na-wizji-zaatakowal-mezczyzne.html, [data dostępu: 05.02.2024].

5. Jop M., Hst Djobeł wyszedł po 3 latach z więzienia (online), dostęp: https://glamrap.pl/hst-djobel-wyszedl-po-3-latach-z-wiezienia/, [data dostępu: 04.02.2024].

6. Jop M., Polski raper podciął sobie żyły podczas transmisji live (online), dostęp: https://glamrap.pl/polski-raper-podcial-sobie-zyly-podczas-transmisji-live/, [data dostępu: 04.02.2024].

7. Pal Hajs TV – 183 – Niżej upaść się nie da! (online), dostęp: https://youtu.be/H90NUpgtq-8?si=udak_jEIGIpwqqYU, [data dostępu: 04.02.2024].

8. PRZESZUKANIE ZAWODNIKÓW PRZED KONFERENCJĄ MMA VIP MARCIN NAJMAN SPRAWDZA WSZYSTKICH (online), dostęp: https://youtu.be/VmEAPlhRBRk?si=zbUaVijpPK9HZ_1A, [data dostępu: 05.02.2024].

9. Psychotrop uderza Marka od Eli Gawin (online), dostęp: https://youtu.be/NoDkuYEKTME?si=V0Qg0MQSYXrj0aG4, [data dostępu: 04.02.2024].

10. Żabson pisał takie rzeczy do Fagaty. “Czemu bez c..ki?” – zleakowane wiadomości (online), dostęp: https://boop.pl/rozrywka/zabson-pisal-takie-rzeczy-do-fagaty-zleakowane-prywatne-wiadomosci, [data dostępu: 04.02.2024].

Pato – matka influencerka

Być może zabrzmi to jak truizm, ale to, co widzisz w Internecie serio nie musi mieć nic wspólnego z rzeczywistością. Ludzie kreują się w social mediach (i poza nimi) dla różnych korzyści. Jedną z takich osób jest Ruby Franke – influencerka parentingowa, skazana za znęcanie się nad swoimi dziećmi.

Czytaj więcej »

Jestem dziewicą i nikt mnie nie akceptuje

Masz 20 kilka lat i coraz częściej dociera do Ciebie pewien przekaz dotyczący tego, że dziewictwo w tym wieku jest już powodem do wstydu. Że coś na pewno musi być z Tobą nie tak, skoro jeszcze nie dopuściłaś do siebie żadnego partnera. W dzisiejszym odcinku przyjrzymy się dziewictwu jako konstruktowi społecznemu. Spróbujemy także odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ten moment w życiu jest aż tak istotny?

Czytaj więcej »

Kult bogactwa i monetyzowanie dobroczynności

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego programy, pokazujące prestiż, tak dobrze się sprzedają? Dlaczego Mr. Beast i Budda notują rekordy oglądalności na YouTubie? Wreszcie – jaki wpływ mają media na nasze postrzeganie pieniędzy? O tym w dzisiejszym odcinku.

Czytaj więcej »

Polacy kochają być niewolnikami w pracy

Doświadczenia z pracą bywają różne. Raz trafisz lepiej, raz gorzej. Jednak czy czasem nie jest tak, że do tego “gorzej” zaczynamy powoli się przyzwyczajać? Bo przecież trzeba zarabiać, płacić rachunki, poza tym w tej pracy w sumie nie jest tak źle. W tym odcinku spróbujemy odpowiedzieć na pytanie – dlaczego Polacy kochają być niewolnikami w Januszexach?

Czytaj więcej »